Ratio, Rate and Proportions

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
In an animal shelter, the ratio of dogs to cats is 5 to 3. There are 25 dogs. Write and solve a proportion to find the number c of cats.
c=15
c=18
c=21
c=16
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Hamburger sells for 3 pounds for $6. If Alicia buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay?
$30
$20
$60
$10
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate of 624 calories in 3 servings.
872 calories per serving
208 calories per serving
624 calories per serving
621 calories per serving
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate if there are 92 miles driven using 4 gallons of gas?
21 miles per gallon
22 miles per gallon
23 miles per gallon
96 miles per gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve the proportion:
4
8
14
10
Tags
CCSS.7.RP.A.2C
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Austin mowed 7 lawns in 4 hours. At that rate, how long will it take him to mow 21 lawns?
11 hours
12 hours
21 hours
28 hours.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A tree stands 20 ft high with a shadow of 2 ft long. If the tree next to it is 40ft tall, how long would its shadow be?
4ft
2ft
1ft
3ft
Tags
CCSS.7.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Fraction & Decimal Word Problems

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Multiplication and Division Rational Numbers Word Problems

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Speed, Distance, and Time Formulas

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate and Rate Tables

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Rate and Unit Rate Quiz

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rates Ratios Unit Rate Proportions

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade