Ratio, Rate and Proportions

Ratio, Rate and Proportions

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportionality Practice 7th

Proportionality Practice 7th

7th Grade

12 Qs

Rates Ratios Unit Rate Proportions

Rates Ratios Unit Rate Proportions

6th Grade - University

15 Qs

Quiz 2 - grade 6 math Q1 Ratios and Proportions

Quiz 2 - grade 6 math Q1 Ratios and Proportions

6th Grade

12 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

12 Qs

CC1 Unit 7, Rate

CC1 Unit 7, Rate

5th - 7th Grade

12 Qs

Solve Unit Rate Problems

Solve Unit Rate Problems

5th - 6th Grade

13 Qs

ratios, rates, and proportions

ratios, rates, and proportions

1st Grade - University

11 Qs

Unit Rate and Rate Tables

Unit Rate and Rate Tables

6th - 8th Grade

15 Qs

Ratio, Rate and Proportions

Ratio, Rate and Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.1, 7.RP.A.2C

+3

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

In an animal shelter, the ratio of dogs to cats is 5 to 3. There are 25 dogs.  Write and solve a proportion to find the number c of cats.

c=15

c=18

c=21

c=16

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Hamburger sells for 3 pounds for $6. If Alicia buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay?

$30

$20

$60

$10

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate of 624 calories in 3 servings.

872 calories per serving

208 calories per serving

624 calories per serving

621 calories per serving

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the unit rate if there are 92 miles driven using 4 gallons of gas?

21 miles per gallon

22 miles per gallon

23 miles per gallon

96 miles per gallon

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve the proportion:

4

8

14

10

Tags

CCSS.7.RP.A.2C

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Austin mowed 7 lawns in 4 hours. At that rate, how long will it take him to mow 21 lawns?

11 hours

12 hours 

21 hours

 28 hours.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A tree stands 20 ft high with a shadow of 2 ft long.  If the tree next to it is 40ft tall, how long would its shadow be?

4ft

2ft

1ft

3ft

Tags

CCSS.7.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?