In an animal shelter, the ratio of dogs to cats is 5 to 3. There are 25 dogs. Write and solve a proportion to find the number c of cats.
Ratio, Rate and Proportions

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
c=15
c=18
c=21
c=16
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Hamburger sells for 3 pounds for $6. If Alicia buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay?
$30
$20
$60
$10
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate of 624 calories in 3 servings.
872 calories per serving
208 calories per serving
624 calories per serving
621 calories per serving
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate if there are 92 miles driven using 4 gallons of gas?
21 miles per gallon
22 miles per gallon
23 miles per gallon
96 miles per gallon
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve the proportion:
4
8
14
10
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Austin mowed 7 lawns in 4 hours. At that rate, how long will it take him to mow 21 lawns?
11 hours
12 hours
21 hours
28 hours.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A tree stands 20 ft high with a shadow of 2 ft long. If the tree next to it is 40ft tall, how long would its shadow be?
4ft
2ft
1ft
3ft
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Speed, Distance, and Time Formulas

Quiz
•
6th - 8th Grade
13 questions
Solve Unit Rate Problems

Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
Rate and Unit Rate Quiz

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Proportionality Practice 7th

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Unit rates with fractions 7th hour

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade