Ratio, Rate and Proportions

Ratio, Rate and Proportions

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Interpreting Line Graphs

Interpreting Line Graphs

9th Grade

20 Qs

Percent Review

Percent Review

7th Grade

18 Qs

Add and Subtract Decimals

Add and Subtract Decimals

6th Grade

20 Qs

Ratios, Proportions, Rates

Ratios, Proportions, Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

Ratio Tables

Ratio Tables

6th Grade - University

15 Qs

Rates Ratios Unit Rate Proportions

Rates Ratios Unit Rate Proportions

6th Grade - University

13 Qs

Proportions Teacher Table

Proportions Teacher Table

7th Grade - University

20 Qs

Unit 4 Test Review 2

Unit 4 Test Review 2

7th Grade

12 Qs

Ratio, Rate and Proportions

Ratio, Rate and Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

For every 1/2 mile that Sira jogs, she walks 3/4 mile. What unit rate gives the number of miles Sira jogs for every miles she walks?

2/3 mile

3/8 mile

4/5 mile

1 mile

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Are the ratios proportional?
3/4 and 24/32

yes

no

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Are the ratios proportional?
10/12 and 20/32

yes

no

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find a ratio equivalent to 14/15:

4/5

28/30

7/8

24/25

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve:
2/5 = x/35

70

10

14

5

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve:
15/h = 5/6

18

20

4

15

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Eight oranges cost $1.00. How much will 4 dozen oranges cost?

$3.00

$4.00

$5.00

$6.00

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?