Ratios Proportions and Percent
Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+4
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
Enhance your content in a minute
9 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
This week Mr. Jackson paid $44.60 to put 20 gallons of gas in his car. Next week, he will purchase 11 gallons and will pay $24.53. What is the unit price of the gas per gallon?
$2.23
$0.45
$1.23
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jamie makes 15% commission for every car that she sells. What will her commission if she sells a $19,000 car?
$2,850
$285,000
$285
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
An upcoming artist signed a contract to perform at Beat Music Fest. She will receive 35% of the money from ticket sales. Each ticket costs $17.50 and 1,728 tickets are sold. What will be the amount of money that the artist will receive from ticket sales?
$105.84
$10,584
$19,656
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
After raining heavily on the east coast, a weatherman determined that a river rose 6 inches in 1 ½ hours. What is the rate that the river rose in inches per hour?
9 inches/hour
4 hours/inch
4 inches/hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
JoAnn sells boiled peanuts at the county fair. You can buy 2 pounds for $3.40 and 5 pounds for $8.50. The relationship between the cost (y) and the number of pounds of peanuts (x) can be graphed on a coordinate plane. Write an ordered pair that would represent the unit rate.
(1,1.7)
(2,3.40)
(5,8.50)
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
In the formula y=kx, what does k stand for?
the ratio
the percent
the constant of proportionality
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You plan to make 11 gallons of lemonade. Your recipe calls for 2 ½ cups of sugar for every 4 gallons of lemonade you make. How many cups of sugar will you need for the 11 gallons that you plan to make?
2.75 cups
6.9 gallons
6.9 cups
2.75 cups
Tags
CCSS.7.RP.A.1
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Your teacher is buying new school supplies for the class. For his purchase, he uses a 25% off coupon on a set of dry-erase boards that was originally $15.00. He also buys some dry-erase makers that are 10% off. He spends $15.25 after using his coupons. How much did he pay for the dry-erase boards?
$10.25
$15.00
$11.25
3.75
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Your teacher is buying new school supplies for the class. For his purchase, he uses a 25% off coupon on a set of dry-erase boards that was originally $15.00. He also buys some dry-erase makers that are 10% off. He spends $15.25 after using his coupons. How much did he pay for the dry-erase markers?
$4.45
$4.44
$0.44
$0.17
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
Similar Resources on Wayground
10 questions
Maths
Quiz
•
KG - 12th Grade
10 questions
Euclid's Axiom
Quiz
•
University
11 questions
Tendencias | parte 1
Quiz
•
1st - 10th Grade
10 questions
10GM Measurement Quiz
Quiz
•
10th Grade
10 questions
Physical Applications of the Definite Integral
Quiz
•
University
7 questions
Partial Differentiation
Quiz
•
University
10 questions
INDEX NUMBER
Quiz
•
12th Grade
12 questions
Revision - BOMDAS, Rates, Ratios, Best buys and Percentages
Quiz
•
9th - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Triangle Congruence Theorems
Quiz
•
9th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
Graphing Systems of Equations
Quiz
•
8th - 9th Grade
11 questions
Solve Systems of Equations and Inequalities
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Function or Not a Function
Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
Graphing Inequalities on a Number Line
Quiz
•
6th - 9th Grade
