Proportions Equations Tables and Graphs

Proportions Equations Tables and Graphs

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Thurs.10/15-Lesson10-1 Direct Variation (WEHS)

Thurs.10/15-Lesson10-1 Direct Variation (WEHS)

9th - 12th Grade

17 Qs

Direct and Inverse Variation

Direct and Inverse Variation

8th - 9th Grade

20 Qs

direct and inverse proportion

direct and inverse proportion

8th - 11th Grade

19 Qs

Proportionality Graphs, Tables, and Equations

Proportionality Graphs, Tables, and Equations

7th Grade

20 Qs

direct variation

direct variation

8th Grade

18 Qs

Direct Variation

Direct Variation

8th Grade

16 Qs

Slope Y-Intercept Linear Equations Vocabulary

Slope Y-Intercept Linear Equations Vocabulary

8th Grade

10 Qs

Direct Variation

Direct Variation

8th - 9th Grade

15 Qs

Proportions Equations Tables and Graphs

Proportions Equations Tables and Graphs

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
7.RP.A.2D, 8.EE.B.5, 6.EE.C.9

+5

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Write an equation for this relationship.

y=18x

y=18.50x

y=22.50x

y=22x

Tags

CCSS.6.EE.C.9

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A Proportion is ___________________

A complete sentence.

A grammar sentence stating that two ratios are UNequal.

A mathematical sentence stating that two ratios are equal.

A mathematical sentence stating that a ratio are NOT equal.

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If an equation is proportional, then it is written in the form....

y= mx + b

y = kx

Tags

CCSS.7.RP.A.2C

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Why does this graph show a non-proportional relationship?

Because it is proportional

It goes through the origin

It does not go through the origin

It is a straight line

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the total cost of tickets if there are 7 adults?

$600

$75

$500

$525

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples.

$1.00 per pound

$3.60 per pound

$1.20 per pound

$1.10 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which best describes this graph?

linear and nonproportional

linear and proportional

nonlinear and nonproportional

nonlinear and proportional

Tags

CCSS.8.F.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?