Topic 5 Rates and Ratio

Topic 5 Rates and Ratio

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates & Ratios

Rates & Ratios

6th - 7th Grade

14 Qs

Ratios

Ratios

6th - 7th Grade

9 Qs

Ratio Quizizz

Ratio Quizizz

6th Grade

10 Qs

PALG ratios quiz

PALG ratios quiz

6th - 7th Grade

10 Qs

Q3 Practice Test 4 - Ratios, Unit Rates, & Equivalent Ratios

Q3 Practice Test 4 - Ratios, Unit Rates, & Equivalent Ratios

6th Grade

10 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

6th Grade

12 Qs

Ratios, Rates, and Proportions

Ratios, Rates, and Proportions

7th Grade

15 Qs

Ratios

Ratios

6th Grade

14 Qs

Topic 5 Rates and Ratio

Topic 5 Rates and Ratio

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.3A

+1

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the missing number in the ratio table?

75

77

88

85

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Complete the definition: A ratio that compares quantities with unlike units of measure is a __________.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

In gym class, the sixth graders walk 2 laps for every 3 laps they run. If the students run 12 laps, how many laps will they walk? Complete the table. Then plot the pairs of values on the coordinate plane.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is the better value? Circle it.

$5.00 for 4 mangoes

$6.00 for 5 mangoes

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Who earned more each month? Circle it.

Atif: $84 over 3 months

Jafar: $100 over 4 months

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is a faster rate? Circle it.

3 laps in 5 minutes

4 laps in 7 minutes

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is the greater rate? Circle it.

6 points in 3 attempts

15 points in 5 attempts

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?