Ratios Unit Rates Proportions

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What kind of relationship does this table represent?
additive
multiplicative
Tags
CCSS.3.OA.D.9
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Janice bought 4 oranges for $3.40. What is the unit price?
$0.50
$0.85
$0.40
$3.40
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve the proportion.
k=5
k=3.3333333
k=60
k=90
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve the proportion:
4
8
14
10
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is NOT equivalent to 3:5?
15:25
9:15
21:28
30:50
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If 5 candy bars cost $3.00, how much will 2 candy bars cost?
$.40
$.60
$.80
$1.20
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You travel 150 miles on 5 gallons. How far did you travel per gallon?
15 miles
30 miles
3 miles
25 miles
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
rates conversions

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Module 7 Review

Quiz
•
6th Grade
13 questions
7.RP.1

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Unit Rate, Rates & Proportions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Ratios and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Rate (Solving Word Problems)

Quiz
•
5th - 6th Grade
20 questions
Rates and Proportions Study Guide

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade