Ratios Unit Rates Proportions

Ratios Unit Rates Proportions

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios

Ratios

7th Grade

20 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th Grade

20 Qs

Unit Rates Review

Unit Rates Review

7th Grade

15 Qs

Rate (Solving Word Problems)

Rate (Solving Word Problems)

5th - 6th Grade

10 Qs

Unit Rate Quiz

Unit Rate Quiz

8th Grade

16 Qs

Unit Rates and Proportions

Unit Rates and Proportions

7th Grade

20 Qs

Unit Price, Constant Speed, and Unit Rate

Unit Price, Constant Speed, and Unit Rate

6th Grade

20 Qs

Ratios and Unit Rates

Ratios and Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Ratios Unit Rates Proportions

Ratios Unit Rates Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2B, 3.OA.D.9

+4

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What kind of relationship does this table represent?

additive

multiplicative

Tags

CCSS.3.OA.D.9

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Janice bought 4 oranges for $3.40. What is the unit price?

$0.50

$0.85

$0.40

$3.40

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve the proportion.

k=5

k=3.3333333

k=60

k=90

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve the proportion:

4

8

14

10

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is NOT equivalent to 3:5?

15:25

9:15

21:28

30:50

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If 5 candy bars cost $3.00, how much will 2 candy bars cost?

$.40

$.60

$.80

$1.20

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You travel 150 miles on 5 gallons. How far did you travel per gallon?

15 miles

30 miles

3 miles

25 miles

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?