Ratios Unit Rates Proportions

Ratios Unit Rates Proportions

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

18 Qs

Unit Price, Constant Speed, and Unit Rate

Unit Price, Constant Speed, and Unit Rate

6th Grade

20 Qs

Ratio and Proportions Simple

Ratio and Proportions Simple

7th Grade - University

14 Qs

Rates and Proportions Study Guide

Rates and Proportions Study Guide

6th - 8th Grade

20 Qs

rates conversions

rates conversions

6th Grade

11 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

20 Qs

Unit Rate, Rates & Proportions

Unit Rate, Rates & Proportions

7th Grade

20 Qs

Rates, Ratios, and Proportions

Rates, Ratios, and Proportions

6th - 8th Grade

15 Qs

Ratios Unit Rates Proportions

Ratios Unit Rates Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What kind of relationship does this table represent?

additive

multiplicative

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Janice bought 4 oranges for $3.40. What is the unit price?

$0.50

$0.85

$0.40

$3.40

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve the proportion.

k=5

k=3.3333333

k=60

k=90

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve the proportion:

4

8

14

10

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is NOT equivalent to 3:5?

15:25

9:15

21:28

30:50

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If 5 candy bars cost $3.00, how much will 2 candy bars cost?

$.40

$.60

$.80

$1.20

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You travel 150 miles on 5 gallons. How far did you travel per gallon?

15 miles

30 miles

3 miles

25 miles

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?