What kind of relationship does this table represent?
Ratios Unit Rates Proportions

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
additive
multiplicative
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Janice bought 4 oranges for $3.40. What is the unit price?
$0.50
$0.85
$0.40
$3.40
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve the proportion.
k=5
k=3.3333333
k=60
k=90
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve the proportion:
4
8
14
10
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is NOT equivalent to 3:5?
15:25
9:15
21:28
30:50
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If 5 candy bars cost $3.00, how much will 2 candy bars cost?
$.40
$.60
$.80
$1.20
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You travel 150 miles on 5 gallons. How far did you travel per gallon?
15 miles
30 miles
3 miles
25 miles
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Rate and Unit Rate Quiz

Quiz
•
6th Grade
13 questions
21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

Quiz
•
6th - 8th Grade
19 questions
Ratios, Unit Rates, Proportions

Quiz
•
7th Grade - University
18 questions
Using Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios, Unit Rates, Proportions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios, Rates, and Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Rates, Ratios, and Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade