Ratios Test Review

Ratios Test Review

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th Grade

20 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

8th Grade

10 Qs

Constant of Proportionality Skills

Constant of Proportionality Skills

6th Grade

11 Qs

Proportion Review

Proportion Review

7th Grade

20 Qs

Proportions in tables and equations

Proportions in tables and equations

6th - 7th Grade

15 Qs

Ratio and Proportion Review

Ratio and Proportion Review

7th Grade

19 Qs

Graphing Proportional Relationships

Graphing Proportional Relationships

7th Grade

10 Qs

Proportion

Proportion

8th Grade

14 Qs

Ratios Test Review

Ratios Test Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2B, 7.RP.A.2D

+3

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which one is the ratio 8:12 in simplest form?

1:2

2:3

3:4

3:2

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the ratio of points from free throws to total points?

1 to 5

4 to 12

5 to 1

4 to 20

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

According to the table, what is the ratio of A's Camila earned to B's she earned?

3:8

3:1

4:1

4:3

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the ratio of hexagons to pentagons?

5/7

7/5

5/12

7/12

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A farm grows only apples and bananas. For every 15 bananas a farm produces, they also produce 10 apples. What is the ratio of apples to all fruit produced at the farm?

7 to 4

3/2

2:5

5 to 2

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Use unit rate to determine which of the following is the best deal:

$4.08 for a 16-ounce box of cereal

$4.50 for an 18-ounce box of cereal

$5.39 for a 22-ounce box of cereal

All three boxes are the same price per ounce.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the ratio of the number of striped stars to black stars?

4 to 3

3 to 4

4 to 10

6 to 10

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?