Proportionality: Ratios and Rates

Proportionality: Ratios and Rates

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Review: Proportional Relationships with Tables and Graphs

Review: Proportional Relationships with Tables and Graphs

7th Grade

20 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th Grade

20 Qs

Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations

Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations

7th Grade

20 Qs

4.1.2 Using Tables, Graphs, and Equations Proportional Rel.

4.1.2 Using Tables, Graphs, and Equations Proportional Rel.

8th Grade

16 Qs

Proportional Graphs and tables

Proportional Graphs and tables

7th Grade

20 Qs

Proportional vs. Non-Proportional

Proportional vs. Non-Proportional

6th - 7th Grade

20 Qs

Constant of Proportionality with Equations

Constant of Proportionality with Equations

7th - 8th Grade

17 Qs

Proportional Tables and Graphs

Proportional Tables and Graphs

7th Grade

20 Qs

Proportionality: Ratios and Rates

Proportionality: Ratios and Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Susie can complete 36 math questions in 12 minutes. How many questions can Susie complete in 1 minute (unit rate)?

3 questions

0.33 questions

432 questions

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the price of 1 ticket (unit rate) if 6 tickets to the Great Pumpkin Farm cost $75?

$ 7.50

$ 12.50

$ 450

$ 10.25

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Does the graph show a proportional relationship?

Yes, the line goes through the origin and is a straight line.

No, the line is straight, but does not go through the origin.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Are these ratios proportional?

Yes, the cross products are equal

No, the cross products are not equal

You can't tell.

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Does this table represent a proportional relationship?

Yes, all ratios reduce to the same unit rate.

No, the ratios do not reduce to the same unit rate.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

How can I write 12 boys to 9 girls as a ratio?

12 to 9

12 : 9

all of these are correct ways to write a ratio

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate. (Reminder - divide)


$3.60 for 12 eggs

$ 43.20

$ 0.30

$ 3.33

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?