Susie can complete 36 math questions in 12 minutes. How many questions can Susie complete in 1 minute (unit rate)?
Proportionality: Ratios and Rates

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
3 questions
0.33 questions
432 questions
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the price of 1 ticket (unit rate) if 6 tickets to the Great Pumpkin Farm cost $75?
$ 7.50
$ 12.50
$ 450
$ 10.25
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Does the graph show a proportional relationship?
Yes, the line goes through the origin and is a straight line.
No, the line is straight, but does not go through the origin.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Are these ratios proportional?
Yes, the cross products are equal
No, the cross products are not equal
You can't tell.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Does this table represent a proportional relationship?
Yes, all ratios reduce to the same unit rate.
No, the ratios do not reduce to the same unit rate.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How can I write 12 boys to 9 girls as a ratio?
12 to 9
12 : 9
all of these are correct ways to write a ratio
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate. (Reminder - divide)
$3.60 for 12 eggs
$ 43.20
$ 0.30
$ 3.33
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
16 questions
4.3 Constant of Proportionality

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Topic 2 Review - Analyze and Use Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportionality Graphs, Tables, and Equations

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Graphing Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
16 questions
4.1.2 Using Tables, Graphs, and Equations Proportional Rel.

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Proportional vs. Non-Proportional

Quiz
•
6th - 7th Grade
17 questions
Constant of Proportionality with Equations

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Proportional Relationships in tables, graphs, equations

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade