Proportionality: Ratios and Rates

Proportionality: Ratios and Rates

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

1.7 Proportional Relationships

1.7 Proportional Relationships

8th Grade

12 Qs

Identifying Proportional Relationships

Identifying Proportional Relationships

7th - 9th Grade

15 Qs

Direct Variation

Direct Variation

8th Grade

10 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

15 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

10 Qs

Unit rate/slope/ rate of change

Unit rate/slope/ rate of change

8th Grade

14 Qs

Direct Variation

Direct Variation

8th Grade

12 Qs

Proportionality: Ratios and Rates

Proportionality: Ratios and Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Does this graph show a direct variation? If so, what is the constant of variation?

Yes; the constant is $4 for every 12 apples.

Yes; the constant is $3 for every 1 apple.

No; no direct variation means there is no constant.

No; the constant is $12 for every 4 apples.

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which of the following statements is true? SELECT ALL THAT APPLY

The constant is 60 miles for every 1 hour.

This demonstrates a direct variation between distance traveled and time.

This demonstrates a proportional relationship.

The graph shows that in 4 hours, 240 miles have been traveled.

The graph shows that in 180 hours, 3 miles have been traveled.

3.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which of the following statements is true? SELECT ALL THAT APPLY

The constant is $10 for every 1 picture.

This is not a proportional relationship.

This has a direct variation between pictures taken and the cost.

There is no constant in this graph.

There is no direct variation in this graph.

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

What is the unit rate if there are 1,760 Calories in 8 servings?

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which size yogurt has the best price per ounce?

6 oz

8 oz

10 oz

32 oz

6.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

The cost to rent a bike at Tropical Park is $25 for 1 hour. If the cost to rent a bike for 2 hours is $50 and the cost to rent a bike for 3 hours is $75, which of the following statements are true? SELECT ALL THAT APPLY

The example shows a proportional relationship.

The example shows a non-proportional relationship.

The constant is $25 per 1 hour.

The example shows a direct variation between the cost and hours to rent a bike.

7.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

What makes a graph proportional? SELECT ALL THE APPLY

Has to be a straight line.

As long as there is some kind of line, it is proportional.

Has to cross through the origin (0, 0).

Has to start from the negative side and move up to the positive side.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?