Proportionality: Ratios and Rates

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The comparison of two quantities using division is called a ___.
value
ratio
century
decimal
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If the ratio of swans to geese is 3:21 is a medium pond, which of these represents an equivalent ratio for a larger pond?
42 swans to 6 geese
7 swans to 1 goose
6 swans to 24 geese
9 swans to 63 geese
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
At the city pool there is 2 lifeguards for every 70 swimmers. How many lifeguards are needed for 210 swimmers?
6
5
4
3
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A ratio that compares two numbers with different units of measure, like 60 mins to run 7 miles, is called a ___.
equation
mph
rate
reason
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Unit rates can be used to compare products. If a box of Girls Scout cookies cost $5 and has 44 cookies, what is the unit price, or cost per cookie?
0.11
8.8
39
0.16
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
In a survey, 20% of the people surveyed preferred cats over dogs. If 80 people were surveyed, how many preferred cats?
16
20
64
40
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
For a linear function that goes through the origin, the ratio of y divided by x is called the ___.
proportional reasoning
constant unit
constant of proportionality
percent ratio
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Rate, Ratios and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
6th Grade F.A.S.T Math Prep #2

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
The Twelve Days of Christmas

Quiz
•
6th - 7th Grade
19 questions
Ratios Rates Unit Rates

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Ratio & Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
14 questions
rates and ratios

Quiz
•
7th Grade
18 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Ratios, Rates, Unit Rates, Unit Price

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade