Proportionality: Ratios and Rates

Proportionality: Ratios and Rates

7th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Compound Probability

Compound Probability

7th - 9th Grade

19 Qs

counting money

counting money

7th - 12th Grade

15 Qs

Multistep Ratio Problems

Multistep Ratio Problems

6th - 8th Grade

16 Qs

Solving Systems of Linear Equations WORD PROBLEMS

Solving Systems of Linear Equations WORD PROBLEMS

8th - 9th Grade

14 Qs

Ratios, Rates, Percents, Proportionality

Ratios, Rates, Percents, Proportionality

9th - 12th Grade

15 Qs

Ratio Review (A&B)

Ratio Review (A&B)

5th - 8th Grade

15 Qs

Ratio Rates and Proportional Reasoning

Ratio Rates and Proportional Reasoning

7th Grade - University

10 Qs

Proportionality: Ratios and Rates

Proportionality: Ratios and Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The comparison of two quantities using division is called a ___.

value

ratio

century

decimal

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If the ratio of swans to geese is 3:21 is a medium pond, which of these represents an equivalent ratio for a larger pond?

42 swans to 6 geese

7 swans to 1 goose

6 swans to 24 geese

9 swans to 63 geese

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At the city pool there is 2 lifeguards for every 70 swimmers. How many lifeguards are needed for 210 swimmers?

6

5

4

3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A ratio that compares two numbers with different units of measure, like 60 mins to run 7 miles, is called a ___.

equation

mph

rate

reason

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Unit rates can be used to compare products. If a box of Girls Scout cookies cost $5 and has 44 cookies, what is the unit price, or cost per cookie?

0.11

8.8

39

0.16

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

In a survey, 20% of the people surveyed preferred cats over dogs. If 80 people were surveyed, how many preferred cats?

16

20

64

40

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

For a linear function that goes through the origin, the ratio of y divided by x is called the ___.

proportional reasoning

constant unit

constant of proportionality

percent ratio

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?