Rates and Ratio Review

Rates and Ratio Review

6th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate (7.RP.A.1)

Unit Rate (7.RP.A.1)

7th Grade

15 Qs

6th Grade Milestone - Unit Rates

6th Grade Milestone - Unit Rates

6th Grade

15 Qs

CR Lesson 6

CR Lesson 6

7th Grade

10 Qs

RATIO- PROPORTION

RATIO- PROPORTION

6th - 7th Grade

10 Qs

Unit Rates May 14

Unit Rates May 14

6th Grade

10 Qs

Calculate and Using Unit Rate

Calculate and Using Unit Rate

6th Grade - Professional Development

14 Qs

Unit Rates with Speed ADV MTH Independent Practice

Unit Rates with Speed ADV MTH Independent Practice

6th Grade

16 Qs

70 - Accel Warm Up - 12/13

70 - Accel Warm Up - 12/13

6th - 8th Grade

10 Qs

Rates and Ratio Review

Rates and Ratio Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3A, 6.RP.A.1, 6.RP.A.3B

+2

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Are these ratios equivalent?

3:4 and 6:12

Yes

No

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Which ratio is equivalent to 5 to 4

4 to 5

10 to 12

25 to 20

15 to 8

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 2 pts

What is an equivalent ratio to 3/4?

1/4

4/5

12/16

14/18

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 2 pts

What is an equivalent ratio?

Two or more ratios with the same values

Two or more ratios that have different values

Two or more ratios that equal 1

Two or more ratios that have a denominator of 1

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Peter paid $79.80 for renting a bike for 6 hours. What was the rate per hour for renting the bike?

$79.80

$6.00

$13.30

$13.31

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

At the market, you can buy 6 bags of apples for $31.02. At the orchard, you can buy 5 bags for $25.40. Which is the better deal?

6 bags of apples for $31.02 (market)

5 bags pf apples for $25.40 (orchard)

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

A book store was selling 5 books for $26.35. Online, you could buy 2 books for $10.58. Which store has a lower unit price?

Bookstore

Online

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?