A duck pond is being filled with water. Which situation represents a proportional relationship between the time the pool is being filled and the water level?
Ratio Proportions

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A pond was filled at a rate of 14 inches per hour the first hour and then at a rate of 16 inches per hour.
An empty pond was filled at a rate of 14 inches per hour.
A pond started with 10 inches of water and was filled at a rate of 14 inches per hour.
The pond started with 4 feet of water and was filled at a rate of 14 inches per hour.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve the proportion.
k=5
k=3.3333333
k=60
k=90
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve the proportion.
9
90
900
25
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve the proportion for r.
2.5
1
3.25
-2.25
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
$7 per hour
$6 per hour
$6.80 per hour
$17.40 per hour
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?
$1.00 per pound
$3.60 per pound
$1.20 per pound
$1.10 per pound
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
13 questions
Ratios & Unit Rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Module 4 Quiz Review

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Rate of Change (Graphs)

Quiz
•
7th - 8th Grade
18 questions
Ratios, Rates and Proportions

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Average Rate of Change

Quiz
•
9th - 11th Grade
10 questions
Discovery 7th Grade Unit Rates and Ratios

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
writing equations of proportional relationships from graphs

Quiz
•
8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade