You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Proportions

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
$0.40
$9.00
$2.50
$0.90
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
There are 4 milk chocolates to every 2 dark in a box of chocolates. There are 34 dark chocolates in the box. How many milk chocolates are in the box?
68
86
17
34
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
To make plant fertilizer, you mix 12 ounces of Lime with every 10 ounces of water. If you use 80 ounces of water, how much lime do you need?
96 ounces
80 ounces
1.5 ounces
66.67 ounces
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Last week, Ida bought 8 cartons of raspberries for $7. How many cartons of raspberries can Ida buy this week if she has $21?
24 cartons
2.67 cartons
20 cartons
19 cartons
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve for x
x = 1/10
x = 10
x = 4
x = 5
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Customary Measurement Conversions

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Convert Measurement #2

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Convert Measure #1

Quiz
•
6th - 7th Grade
12 questions
Rates Ratios Complex Fractions

Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Proportions

Quiz
•
7th Grade - University
14 questions
Proportions

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Proportions or Nonproportional

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
FCMS7 Proportions Word Problems Quick Check

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade