Algebraic Word Problems

Algebraic Word Problems

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

CAASPP Review: Solving Word Problems

CAASPP Review: Solving Word Problems

11th Grade

12 Qs

Foundations Unit 3 Homework 6

Foundations Unit 3 Homework 6

8th - 9th Grade

10 Qs

Equation and Inequality Word Problems

Equation and Inequality Word Problems

8th Grade - University

15 Qs

Solving Equations with Variables on Both Sides

Solving Equations with Variables on Both Sides

8th Grade

10 Qs

Algebraic Word Problems

Algebraic Word Problems

7th Grade - University

13 Qs

Match Algebraic Equation to Word Problem

Match Algebraic Equation to Word Problem

7th Grade - University

8 Qs

Algebraic Equation Word Problems

Algebraic Equation Word Problems

7th Grade

9 Qs

Solving Algebraic Equations Word Problems

Solving Algebraic Equations Word Problems

7th Grade - University

15 Qs

Algebraic Word Problems

Algebraic Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
HSA.CED.A.3, 7.EE.B.4A, 7.NS.A.3

+2

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ty weighed 230 pounds. He went on a diet and his weight was decreased by 18 pounds. He started exercising and his weight decreased by another 12 pounds. How much does he weigh?

212

218

200

194

Tags

CCSS.3.OA.D.8

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Elaina and Sophia sold a total of 32 boxes of popcorn for a school fundraiser. Elaina sold 15 boxes of popcorn. Which equation represents how many boxes of popcorn Sophia sold?

x = 15 – 32

32 + 15 = x

32 + x = 15

15 + x = 32

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A toy company spends $1500 per day for factory expenses plus $8 to make each teddy bear.  They sell the teddy bears for $12 a piece.  Which equation could be used to find the number of bears t the company has to sell in one day to equal its daily cost?

1500 + 8t = 12

12 + 8t = 1500

1500 + 8t = 12t

8t = 12t + 1500

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Maria has 25 dollars.  She has to buy a gallon of milk which costs $3.50.  She wants to spend the rest of her money on cereal.  If each box of cereal costs $4.50, how many can she purchase?

4 boxes

5 boxes

6 boxes

7 boxes

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Scott works on cars. He charges $35 for each car plus $7 per hour. Write an equation that represents this scenario if Kylie's car bill was $63.

7x + 35 = 63

7x = 63

7x - 35 = 63

35x + 7 = 63

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A taxi charges $3, plus $1.50 for each mile traveled.  Mr. Lewis rode in the taxi from his home to the airport and was charged $30.  How many miles does Mr. Lewis live from the airport?

18 miles

20 miles

22 miles

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 5 pts

Tanya made a deposit of $250 into her checking account. Then she withdrew $55. The next day, she wrote a check for $145. She had $350 in her account before any of these transactions. How much money is in her account now?

Tags

CCSS.7.NS.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?