Algebraic Word Problems

Algebraic Word Problems

7th Grade

19 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Operations on Fractions

Operations on Fractions

7th Grade

17 Qs

Solving Equations Unit Review

Solving Equations Unit Review

7th - 9th Grade

22 Qs

STEAM Girls Baseline

STEAM Girls Baseline

3rd - 8th Grade

21 Qs

IM Unit 5: Mid Unit Review

IM Unit 5: Mid Unit Review

8th - 9th Grade

19 Qs

Operations of Fractions

Operations of Fractions

7th Grade

20 Qs

6.3 Applications of Linear Equations

6.3 Applications of Linear Equations

University

14 Qs

Operations On Fractions

Operations On Fractions

7th Grade

22 Qs

A1 Exam1Study Guide Word Problems

A1 Exam1Study Guide Word Problems

6th - 8th Grade

17 Qs

Algebraic Word Problems

Algebraic Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

19 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You bought a magazine for $5 and four erasers. You spent a total of $25. How much did each eraser cost?

$5

$2

$4

$1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

How old am I if 400 reduced by 2 times my age is 244?

39

78

44

22

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jill sold half of her comic books and then bought sixteen more. She now has 36. With how many did she begin?

60

20

40

30

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?

$3

$2

$1

$6

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 15 pts

Translate the phrase into an algebraic expression: "Seven less than twice a number."

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 15 pts

Translate the following sentence into an equation: "Eight times a number, decreased by 13, is equal to 35."

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A family buys 6 tickets to a show. They also pay a $3 parking fee. They spend $27 to see the show. How much did each ticket cost?

$7

$4

$21

$9

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?