Rates & Ratios

Rates & Ratios

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratio and Rates

Ratio and Rates

6th Grade - University

19 Qs

Proportions

Proportions

7th Grade

17 Qs

Rates, Ratios, and Proportions

Rates, Ratios, and Proportions

6th - 8th Grade

15 Qs

Ratio and Rate Review

Ratio and Rate Review

6th Grade - University

20 Qs

Represent Ratios and Rates

Represent Ratios and Rates

6th Grade - University

20 Qs

Ratios & Rates

Ratios & Rates

6th Grade - University

20 Qs

Topic 5 Ratio and Rate

Topic 5 Ratio and Rate

6th Grade - University

20 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

4th - 7th Grade

20 Qs

Rates & Ratios

Rates & Ratios

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

6.RP.2

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is NOT equivalent to 3:5?

15:25

9:15

21:28

30:50

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the ratio of red apples to green apples

7 apples to 3 green

4 red apples to 7 apples

4 red apples to 3 green apples

3 green apples to 4 red apples

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is a Ratio?

Is a comparison of two quantities 

A rate with a denominator of one

It is when the only factor the numerator and denominator share is a one 

Two decimals that can be multiplied

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Express as a unit rate. Round to the nearest tenth, if necessary.
$25.97 for 8 boxes 

$3.24 per box

$.31 per box

$3.25 per box

$3 per box

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is a Ratio?

Is a comparison of two quantities

A rate with a denominator of one

It is when the only factor the numerator and denominator share is a one

Two decimals that can be multiplied

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At a bus station, busses depart at a rate of 3 every 10 minutes. At this rate, how many busses would depart in one hour?

3 busses

10 busses

13 busses

18 busses

7.

DROPDOWN QUESTION

1 min • 1 pt

There are 240 students in the 6th grade with 12 teachers. For every 1 ​ (a)   , there are 20 ​ (b)   . For every 1 ​ (c)   , there are 0.05 ​ (d)   .

teacher

students

teachers

student

Tags

6.RP.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?