Data Unit

Data Unit

8th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

AP Statistics - Select a Test

AP Statistics - Select a Test

11th - 12th Grade

10 Qs

Data Unit

Data Unit

8th Grade - University

10 Qs

Confidence Intervals Proportions

Confidence Intervals Proportions

9th - 12th Grade

10 Qs

Random Sampling and Data Inferences

Random Sampling and Data Inferences

7th Grade - University

20 Qs

StatProb Lesson 4 Exercise 6 (SY 23 - 24)

StatProb Lesson 4 Exercise 6 (SY 23 - 24)

11th Grade

10 Qs

Probability Review #1

Probability Review #1

11th - 12th Grade

16 Qs

Combinations and Permutations

Combinations and Permutations

12th Grade

20 Qs

Ratios, Percents & Interest Rates

Ratios, Percents & Interest Rates

8th - 11th Grade

20 Qs

Data Unit

Data Unit

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

CCSS
HSF-LE.A.1B, 8.EE.B.5, 7.RP.A.2A

+3

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

According the graph, what is the average rate a painter charges per hour of work?

$15.00

$15.25

$15.50

$15.75

Tags

CCSS.HSF-LE.A.1B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the slope the line?

1/3

-1/3

-3

3

Tags

CCSS.8.EE.B.5

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Kathy charges $25.00 per hour to tutor students. Is this an example of a proportional relationship?

Yes, because $25.00 is a constant rate of change.

Yes, because she tutors more than one student.

No, because there is no initial fee.

If cannot be determined because we don't know how many students she tutors.

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate for one six pack of soda?

$3.00

$3.25

$2.50

$2.25

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The cost of apples per pound is represented in the given table. Which of the following equations represents the cost of buying x pounds of apples?

A. y = 0.70x

B. y = 1.70x

C. y = 0.59x

D. y = 1.70x + 1.70

Tags

CCSS.6.EE.C.9

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The cost of buying gasoline is directly proportional to the number of gallons purchased. If 12 gallons cost $31.08, how many gallons can be purchased for $38.85?

25

16

15

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the slope and y-intercept of the graph?

F. 2, ( 0, 16)

G. -2, ( 0, 16)

H. 1/2, ( 8, 0)

J. -1/2, ( 8, 0)

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?