Data Tables and Graphs

Data Tables and Graphs

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportional Relationship Using Graphs Tables and Equations

Proportional Relationship Using Graphs Tables and Equations

7th - 8th Grade

20 Qs

Proportions from Tables, Graphs, and Equations

Proportions from Tables, Graphs, and Equations

7th - 8th Grade

20 Qs

Proportional Relationships in tables, graphs, equations

Proportional Relationships in tables, graphs, equations

7th - 8th Grade

20 Qs

Proportional Relationships in Tables and Graphs

Proportional Relationships in Tables and Graphs

7th Grade

15 Qs

Tables, Graphs, & Equations of Proportional Relationships

Tables, Graphs, & Equations of Proportional Relationships

7th Grade

20 Qs

proportional vs non proportional

proportional vs non proportional

8th Grade

20 Qs

Proportional Relationships in Tables Graphs Equations

Proportional Relationships in Tables Graphs Equations

7th Grade - University

20 Qs

Proportional Equation Graph Table

Proportional Equation Graph Table

7th - 8th Grade

20 Qs

Data Tables and Graphs

Data Tables and Graphs

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the algebraic equation for this table?

y = 480x

x = y/480

x + 480 = y

480 - x = y

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What are the independent quantities in the table?

{5,6,7,8,9}

{0,1,2,3,4}

x

y

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What are the dependent quantities from the table?

{-3, -2, -1, 0, 1, 2, 3}

{9, 6, 3, 0, -3, -6, -9}

x

y

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A booth at the State Fair recorded the number of items sold in the chart. What is the ratio of lemonade and sodas sold to the number of candy bars sold?

7:6

6:7

4:3

3:7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The table below shows the prices of 4 different bags of dog food. Which size bag has the lowest price per pound?

40 lb bag

20 lb bag

10 lb bag

8 lb bag

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The table shows the price of packages of markers at a store. Each package sells for the same price. What would be the price of 11 packages of markers?

$50

$51

$55

$59

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The graph shows the cost of buying paint in 1-gallon buckets. Based on the graph, which dollar amount represents the cost to buy five 1-gallon buckets of paint?

$120

$125

$130

$135

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?