Small bags of apples are $2 each and large bags of oranges are $6 each. A customer spends a total of $28.
If "x" is the number of bags of apples and "y" is the number of bags of oranges, which equation models this?
Standard Form Linear Equations Word Problems
Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
17 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Small bags of apples are $2 each and large bags of oranges are $6 each. A customer spends a total of $28.
If "x" is the number of bags of apples and "y" is the number of bags of oranges, which equation models this?
6x + 2y = 28
2x + 6y = 28
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Yandel is selling concert tickets for his friend's show. Regular tickets cost $35 and VIP tickets cost $50. Yandel's manager told him he needs to sell $1,000 worth of tickets. Which of the following equations could be used to represent the number of regular tickets, x, and VIP tickets, y, Yandel needs to sell to meet the goal?
35x - 50y = 1000
50x - 35y = 1000
50x + 35y = 1000
35x + 50y = 1000
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Amy wants to buy soda AND pizza for her Halloween party. She has $45 to spend. One case of soda costs $4, and one pizza costs $8. Write an equation that could be used to find a valid combination for as many cases of soda, x, and pizzas, y, as she can afford.
8x + 4y = 45
4x - 8y = 45
12xy = 45
4x + 8y = 45
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You are selling drinks at the carnival to raise money. You sell lemonade for $2 per cup and orange drinks for $3 per cup. Your sales totaled $240. Let x be the number of cups of lemonade and y be the number of orange drinks.
Write an equation to represent the situation
2x - 3y = 240
3y - 2x = 240
2x + 3y = 240
2 + 3 = 240
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You are selling drinks at the carnival to raise money. You sell lemonade for $2 per cup and orange drinks for $3 per cup. Your sales totaled $240. Let x be the number of cups of lemonade and y be the number of orange drinks. If you sold 60 cups of lemonade, how many cups of orange drink did you sell?
60
40
10
120
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A holiday meal costs $12.50 a person plus a delivery fee of $30. Which equation represents the amount a holiday meal costs, including delivery, for x people?
y = 12.5x + 30
y = 12.5 + 30
y = 12.5 + 30x
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A man is climbing down from 100 feet high descending 30 feet per minute.
y = - 30x + 100
y = 100 + 30x
y = 100x + 30
y = 100x - 30
21 questions
Slope Intercept and Point Slope Form
Quiz
•
9th Grade
12 questions
Equations of Linear Functions
Quiz
•
9th - 10th Grade
20 questions
Point Slope Form Equation Word
Quiz
•
9th Grade - University
18 questions
Semester 1 Exam Algebra 1A
Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
Standard form of a Linear Equation
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Relations and Functions / Linear Functions
Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Writing Equations in Point-Slope Form
Quiz
•
9th Grade
15 questions
Interpreting Linear Functions Graphically
Quiz
•
9th Grade - University
15 questions
Character Analysis
Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag
Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit
Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25
Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers
Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Linear Inequalities
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Inequalities Graphing
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y
Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match
Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?
Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Exponent Properties
Quiz
•
7th - 9th Grade
36 questions
WMS Pre-algebra Final Review
Quiz
•
8th - 9th Grade