STAAR Decimals

Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
A teacher wrote the expression shown on the board. Which models represent the expression the teacher wrote? Select two correct answers.
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
2.
DROPDOWN QUESTION
1 min • 1 pt
Lea purchase items for her summer vacation. She purchased 3 hats for $7.52 each and 5 t-shirts for $9.28 each. Choose the correct answer from the drop down menu to complete each statement. Lea paid a total of (a) for the hats. Lea paid a total of (b) for the t-shirts.
$44.20
$56.50
$23.16
$20.64
$22.56
$46.40
Tags
CCSS.7.EE.B.3
3.
MATH RESPONSE QUESTION
1 min • 1 pt
An employee at a bakery made 5 chocolate cakes and 2 vanilla cakes.
- He used 12.25 cups of milk to make all the cakes.
- He used the same amount of milk to make each cake.
How many cups of milk did the employee use to make each cake?
Mathematical Equivalence
ON
Tags
CCSS.6.NS.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mia used coins to represent the multiplication of a decimal and a whole number. Which multiplication problem did Mia represent?
A) 0.8 x 3 = 2.4
B) 0.08 x 3 = 2.4
C) 0.08 x 3 = 0.24
D) 0.8 x 3 = 0.24
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Casey and his four siblings equally shared some chocolate bars. The model shows how much chocolate each sibling received. Which expression represents how much chocolate each sibling received?
5.5 ÷ 5 = 1.5
7.05 ÷ 5 = 1.05
7.5 ÷ 5 = 1.75
7.5 ÷ 5 = 1.5
Tags
CCSS.5.NF.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Kelly is going to plant a garden in her backyard. She bought 9 bags of soil. Each bag had 6.38 pounds of soil. How many pounds of soil did Kelly buy?
57.42 pounds
59.62 pounds
67.42 pounds
54.94 pounds
Tags
CCSS.7.NS.A.3
7.
DROPDOWN QUESTION
1 min • 1 pt
Ericka bought cupcakes for a party. She paid the same amount for each cupcake. She bought three dozen cupcakes for $34.20. Choose the correct answer from each drop-down menu to complete the statement. Ericka paid (a) for each cupcake because (b) .
$11.40
$2.85
$0.95
$34.20 ÷ 36 = $0.95
$34.20 ÷ 12 = $2.85
$34.20 ÷ 3 = $11.40
Tags
CCSS.6.NS.B.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
Multiplying Decimals

Quiz
•
5th Grade
9 questions
Dividing Decimals

Quiz
•
5th Grade
15 questions
5th Math Review - MCE

Quiz
•
5th Grade
10 questions
Decimal Review- 5th Grade

Quiz
•
5th Grade
15 questions
5.3E - Multiplication of Decimals: Word Problems

Quiz
•
5th Grade
18 questions
Module 7 Review

Quiz
•
6th Grade
12 questions
5.3E Multiplying Decimals

Quiz
•
5th Grade
12 questions
IM Grade 6 Unit 3 Quiz Review Lessons 1-8

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Finding Volume of Rectangular Prisms

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Volume of Rectangular Prism

Quiz
•
5th Grade
10 questions
Subtraction with Regrouping 8/5/24

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Number Words Challenge

Quiz
•
1st - 5th Grade
22 questions
Place Value 5th Grade

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Multiplication Facts 1-12

Quiz
•
2nd - 5th Grade
20 questions
Place Value to Millions

Quiz
•
2nd - 5th Grade