A teacher wrote the expression shown on the board. Which models represent the expression the teacher wrote? Select two correct answers.
STAAR Decimals

Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
2.
DROPDOWN QUESTION
1 min • 1 pt
Lea purchase items for her summer vacation. She purchased 3 hats for $7.52 each and 5 t-shirts for $9.28 each. Choose the correct answer from the drop down menu to complete each statement. Lea paid a total of (a) for the hats. Lea paid a total of (b) for the t-shirts.
$44.20
$56.50
$23.16
$20.64
$22.56
$46.40
3.
MATH RESPONSE QUESTION
1 min • 1 pt
An employee at a bakery made 5 chocolate cakes and 2 vanilla cakes.
- He used 12.25 cups of milk to make all the cakes.
- He used the same amount of milk to make each cake.
How many cups of milk did the employee use to make each cake?
Mathematical Equivalence
ON
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mia used coins to represent the multiplication of a decimal and a whole number. Which multiplication problem did Mia represent?
A) 0.8 x 3 = 2.4
B) 0.08 x 3 = 2.4
C) 0.08 x 3 = 0.24
D) 0.8 x 3 = 0.24
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Casey and his four siblings equally shared some chocolate bars. The model shows how much chocolate each sibling received. Which expression represents how much chocolate each sibling received?
5.5 ÷ 5 = 1.5
7.05 ÷ 5 = 1.05
7.5 ÷ 5 = 1.75
7.5 ÷ 5 = 1.5
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Kelly is going to plant a garden in her backyard. She bought 9 bags of soil. Each bag had 6.38 pounds of soil. How many pounds of soil did Kelly buy?
57.42 pounds
59.62 pounds
67.42 pounds
54.94 pounds
7.
DROPDOWN QUESTION
1 min • 1 pt
Ericka bought cupcakes for a party. She paid the same amount for each cupcake. She bought three dozen cupcakes for $34.20. Choose the correct answer from each drop-down menu to complete the statement. Ericka paid (a) for each cupcake because (b) .
$11.40
$2.85
$0.95
$34.20 ÷ 36 = $0.95
$34.20 ÷ 12 = $2.85
$34.20 ÷ 3 = $11.40
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Decimal Division Word Problems

Quiz
•
5th Grade
15 questions
Multiplying and Dividing Decimals

Quiz
•
4th - 6th Grade
10 questions
6th Grade Rates & Percentages

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Decimal Word Problems SOL 7.2 2018

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
5.3D and 5.3E TEKs Assessment

Quiz
•
5th Grade
10 questions
Decimal Word Problems

Quiz
•
5th Grade
15 questions
Multiply & Divide Decimals

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Dividing Decimals

Quiz
•
5th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 5th Grade
12 questions
Summer Trivia

Quiz
•
1st - 5th Grade