Multiplication and Division Problem Solving

Multiplication and Division Problem Solving

3rd Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Math Review

Math Review

3rd Grade

16 Qs

One Step Word Problem

One Step Word Problem

3rd Grade - University

20 Qs

5-6 Quizizz

5-6 Quizizz

5th - 7th Grade

15 Qs

2-Step Word Problems All Operations

2-Step Word Problems All Operations

3rd - 4th Grade

19 Qs

Two Step Word Problem

Two Step Word Problem

3rd Grade - University

15 Qs

Two-Step Problems

Two-Step Problems

3rd - 4th Grade

19 Qs

One- and Two-Step Word Problems Within 100

One- and Two-Step Word Problems Within 100

3rd Grade - University

19 Qs

Patterns and Problem Solving

Patterns and Problem Solving

3rd Grade

20 Qs

Multiplication and Division Problem Solving

Multiplication and Division Problem Solving

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd Grade

Medium

Created by

Anthony Clark

Used 3+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mrs. Torres loves tootsie rolls.  She bought 33 bags of tootsie rolls at the beginning of the year.  There are 778 tootsie rolls in each bag.  How many tootsie rolls are in 24 bags of tootsie rolls?
What operation will you need to use to solve this problem?

+

-

X

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mrs. Garran loves Chocolate Chip cookies.  For her birthday, the 4th grade teachers made her some cookies.  Since she loves chocolate so much, the teachers used 3 bags of chocolate chips.  Each bag had 476 chocolate chips in it.  How many chocolate chips were in the cookies for Mrs. Garran?
What operation will you need to use to solve this problem?

+

-

X

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mrs. Babb is asked to bring 26 desks to each classroom at the beginning of each school year. If there are 19 classrooms, how many desks does he need?
What is the operation you will use to solve this problem? 

+

-

X

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

product

Addition

Subtraction

Multiplication

Division

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Eric asked his brother what number is 6 times as much as 6.  What is the correct answer to Eric's question?

12

30

32

36

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A pink bow costs $5. A green bow costs 3 times as much. How much does the green bow cost?

$8

$15

$12

$2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Yesterday, Sandy read 4 pages of her book. Today, she read 6 times as many pages. How many pages did she read today?

20

10

24

30

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?