Dividing and Multiplying Whole Numbers

Dividing and Multiplying Whole Numbers

5th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Decimals - Dividing and Multiplying by whole numbers

Decimals - Dividing and Multiplying by whole numbers

5th - 6th Grade

17 Qs

Multiply and Divide by Powers of 10

Multiply and Divide by Powers of 10

5th Grade

19 Qs

Multiplying and Dividing By 10, 100, 100

Multiplying and Dividing By 10, 100, 100

6th Grade

15 Qs

Dividing and Multiplying Whole Numbers and Unit Fractions

Dividing and Multiplying Whole Numbers and Unit Fractions

5th Grade - University

20 Qs

Multiplying and Dividing By Powers of 10

Multiplying and Dividing By Powers of 10

5th Grade

15 Qs

Multiply and Divide by Powers of 10

Multiply and Divide by Powers of 10

5th Grade

16 Qs

Multiplying and Dividing Power of 10

Multiplying and Dividing Power of 10

5th Grade

20 Qs

Multiplying and Dividing Decimals by Powers of 10

Multiplying and Dividing Decimals by Powers of 10

5th - 6th Grade

23 Qs

Dividing and Multiplying Whole Numbers

Dividing and Multiplying Whole Numbers

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

Used 1+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?

$1.30

$6.50

$13.00

$0.65

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ken's Pet Services charges $16 a day to walk Ms. Smith's dog. If she spent $1,024 on this service, how many times did she have her dog walked?

16,384

64

63

55

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

100 x 32.8 = 

328.0

3,280

0.0328

32.80

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

712 x 1000

.712

.712000

712,000

712.000

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Each pack of pencils contains 8 pencils. Sara bough 3 packs and divided them equally among 6 people. How many pencils did each person get? 

24

4

17

5

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

4.5÷0.1

4,500

450

0.45

45

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

753 ÷ 100

0.753

753

75.3

7.53

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?