Multiplication and Division Word Problems

Multiplication and Division Word Problems

3rd Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplication and Division Word Problems (2 Step)

Multiplication and Division Word Problems (2 Step)

3rd Grade

10 Qs

EOG Math Review #3

EOG Math Review #3

3rd Grade

20 Qs

Multiplication/Division of Whole Numbers Word Problems

Multiplication/Division of Whole Numbers Word Problems

5th Grade

15 Qs

STAAR Math

STAAR Math

3rd Grade

12 Qs

Multistep Word Problems

Multistep Word Problems

4th Grade

16 Qs

Solving Multistep Word Problems

Solving Multistep Word Problems

4th Grade

16 Qs

math 5th grade

math 5th grade

12th Grade - University

11 Qs

Simple Multiplication Problems

Simple Multiplication Problems

3rd Grade - University

10 Qs

Multiplication and Division Word Problems

Multiplication and Division Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The students at EP Foster School collected 2,790 cans of fruit for Cheers for Children. Each student brought in 5 cans. How many students attend the school?

840 students

585 students

855 students

558 students

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The veterinarian saw 6 times as many dogs at the office this week as cats.  He saw 42 dogs.  How many cats did he see?

8

252

241

7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Yudith has 19 red shirt and 37 black shirts. She wants to put them into 8 equal groups. How many will be in each group?

56

70

7

560

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mrs. Ivey was making muffins. She made a total of 28 muffins. If she shared them on 4 plates, how many would be on each plate?

7

6

5

8

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

There were 28 bouncy balls in the bucket. If they were shared among 7 friends, how many would each friend get?

4

5

3

2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Joey had 18 pieces of candy to eat. If he was going to eat the same amount each day for three days, how much would he eat in one day?

12

6

8

10

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Brittany bought three cups of coffee. Each cup cost 4 dollars. How much did she spend on coffee?

10 dollars

7 dollars

12 dollars

8 dollars

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?