One and Two Variable Equations

One and Two Variable Equations

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Comparing Proportional Relationships (P.3)

Comparing Proportional Relationships (P.3)

7th - 9th Grade

15 Qs

TSIA2 Math Practice Test

TSIA2 Math Practice Test

9th Grade

15 Qs

U2: SOL 8.4 - Discounts, Markups, Taxes, and Tips

U2: SOL 8.4 - Discounts, Markups, Taxes, and Tips

7th - 8th Grade

18 Qs

Percent Vocabulary

Percent Vocabulary

6th - 7th Grade

20 Qs

Chapter 6 Vocabulary Quiz (Big Ideas)

Chapter 6 Vocabulary Quiz (Big Ideas)

10th Grade - University

16 Qs

Consumer Arithmetic Revision

Consumer Arithmetic Revision

7th - 8th Grade

15 Qs

Percents Review

Percents Review

7th - 8th Grade

16 Qs

7th grade Expressions, equations, and inequalities

7th grade Expressions, equations, and inequalities

6th - 7th Grade

19 Qs

One and Two Variable Equations

One and Two Variable Equations

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

AI.9.5.A

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

An equation is modeled.

What is the value of x makes the equation true?

1

7

-5

-1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the solution for this equation?

x = 3

x = 15

x = 5

x =1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which model correctly represents the equation

4x + 108 = 144

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which number line represents the solution(s) for the equation

70 + 30x = 250

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

5.

MATH RESPONSE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Mathematical Equivalence

ON

6.

MATH RESPONSE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

  1. Kylie and Ricardo decide to start a dog watching business for their neighborhood. 

  2. Kylie thinks it would be best to charge customers $27 for a membership and then $5 per time they walk a dog. 

  3. Ricardo thinks it would be best to charge $8 per dog walk. 

  4. For what number of walks will their two plans cost the same amount of money?

Mathematical Equivalence

ON

7.

MATH RESPONSE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Mathematical Equivalence

ON

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?