You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Calculate and Using Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
19 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Sue travels 288 miles in 4 hours. Determine how far she travels in one hour.
72 miles per hour
72 hours per mile
1152 miles per hour
4 hours for 72 miles
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
An eight pack of juice boxes costs $4.80, and a 12 pack of juice boxes cost $6.60. Use this information to calculate the better buy.
8 pack
12 pack
They are the same price.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The Williams family bought four concert tickets for $252. What was the price per ticket?
$60.00
$63.00
$6.30
$62.00
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate.
Julio bikes 5 miles in 20 minutes on the Walkway over the Hudson. How many miles per minute does Julio bike?
2.5 miles per minute
0.25 miles per minute
0.25 miles per hour
2.5 miles per hour
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
16 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
15 customers per hour
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tom is deciding between two cars based upon the gas consumption. He wants to get the car that gets more miles per gallon. Car A traveled 90 miles using 5 gallons of gas. Car B traveled 168 miles using 8 gallons of gas. How many mpg does car A get? How many mpg does Car B get? Which car should Tom buy?
Car A 21 mpg,
Car B 18 mpg,
Car B
Car A 16 mpg,
Car B 21 mpg.
Car A
Car A 18 mpg,
Car B 21 mpg,
Car A
Car A 18 mpg,
Car B 21 mpg
Car B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Rates Ratios and Proportional Reasoning

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Unit Rate Quizizz

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Find Unit Rates

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Comparing Unit Rates (Better Buy)

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Mastering Rates, Ratios and Proportions

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Proportional Relationship in Graphs

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade