Inequalities and Equations

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
9 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
2(4x-1) = 39.6
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A copy center charges a design set-up fee of $25 per project plus $0.79 per color copy. Shayla spent $198.80 having her project completed. When x represents the number of color copies, which equation can be used to represent this situation?
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Add 8 to both sides of the equation, and then multiply both sides of the equation by 5.
Subtract 8 from both sides of the equation, and then multiply both sides of the equation by 5.
Add 8 to both sides of the equation, and then divide both sides of the equation by 5.
Subtract 8 from both sides of the equation, and then divide both sides of the equation by 5.
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Orlianys bought 14 pencils that each cost the same amount and a sharpener that cost $8.50. The items she bought cost a total of $20.54 before tax was added. Which equation would help you find p, the cost of each pencil? (BEFORE you click on your answer, write the equation in your notebook because you will need it for the next problem.)
14p + 8.50 = 20.54
8.50p + 14 = 20.54
20.54p + 8.50 = 14
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
5.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Select the methods that can be used to find the value of n.
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Your middle school is having an international dessert tasting. Admission into the dessert tasting is $5, and each dessert you purchase costs $0.30.
Part A: Which inequality represents the possible number of desserts, d , that can be purchased with $8 ? (BEFORE you click on your answer, copy the inequality in your notebook because you will need to use it for the next question.)
Tags
CCSS.7.EE.B.4B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve the inequality you chose from the previous problem and then choose the one answer that best explains the amount of desserts you can purchase.
You can purchase at least 10 desserts.
You can purchase at most 5 desserts.
You can purchase at most 10 desserts.
You can purchase exactly 5 desserts.
You can purchase exactly 10 desserts.
Tags
CCSS.6.EE.B.8
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jahmeer went to a carnival with $ 18.50 to spend. He paid an entrance fee of $3.50 and paid $1.25 for each ride. Create an inequality that could be used to find r, the greatest number of rides that Jahmeer could go on.
Tags
CCSS.7.EE.B.4B
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Desi wants to organize a party and decides to save money for it. She calculates that she needs to save at least $350 in 6 weeks. She already has $80. Part A: Which of the following inequalities could Desi use to find x, the least amount of money she should save every week for her party? (BEFORE you click on your answer, copy the inequality in your notebook so you can solve the next problem.)
Similar Resources on Wayground
10 questions
Reteach Check (7.3b and 7.11a)

Quiz
•
7th Grade
14 questions
One-Step Equations (+/- only)

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
7th Grade STAAR Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Two Step Equations--Word Problems

Quiz
•
7th Grade
13 questions
Two Step Equations Word Problems

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Solving Multi Step Equations Steps

Quiz
•
8th Grade
12 questions
Quiz-Solving 2-Step Equations

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Solving Two-step Linear Equations

Quiz
•
7th - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Afterschool Activities & Sports

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Cool Tool:Chromebook

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Bullying

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7SS - 30a - Budgeting

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Adding Integers Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Additive Inverse and Absolute Value

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding Integers

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Combining Like Terms and Distributive Property Practice

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade