Proportions Review

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+5
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mr. Tubbs baked chocolate chip cookies for a bake sale. The graph shows the relationship between the number of cookie batches baked and the number of cups of chocolate chips used.
What does the constant of proportionality represent?
The total number of cookie batches baked
The total number of cups of chocolate chips used
The number of cookie batches per cup of chocolate chips used
The number of cups of chocolate chips used per cookie batch
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Norshaura has a recipe that requires 3/4 teaspoons of butter for every 2 cups of milk. If Norshaura uses 3 cups of milk, how many teaspoons of butter are needed?
1 1/8 teaspoons
1/2 teaspoons
1 3/8 teaspoons
7/8 teaspoons
Tags
CCSS.7.RP.A.1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The ratio of dogs to cats at the animal shelter is 4:1. If there are a total of 85 dogs and cats at the shelter, how many dogs are at the shelter?
17 dogs
51 dogs
68 dogs
72 dogs
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which rate is NOT equivalent to the others?
4 for $1.00
6 for $1.50
10 for $2.00
12 for $3.00
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mrs. Watson wants to purchase some apples. She compared prices from several different online grocers. Which grocer's price table is based on a constant unit price?
Groceries 2 U
The Dotted Grocer
The Market
Web Grocer
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The price of peaches at Ethan's supermarket can be determined by the equation p=0.28n, where P is the price and n is the number of pounds of peaches. What is the constant of proportionality?
$0.56/2 pounds
$1/pound
$0.28/pound
$1.50/3 pounds
There is no constant of proportionality because the price of peaches is not directly proportional to the weight of the peaches.
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
7.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
The graph shows the relationship between the cost of peaches and plums, and the number of pounds purchased. Which of the following statements are true? (Select all the true statements)
The unit cost of peaches is greater than the unit cost of plums.
The unit cost of plums is greater than the unit cost of peaches.
The cost of peaches and plums is not proportional to the purchased.
The cost of peaches and plums is proportional to the weight purchased.
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Proportions Math

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Math Ratios Proportions

Quiz
•
7th Grade - University
14 questions
Ratio and Proportions Review

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Proportions Math

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Interpreting Tally Charts

Quiz
•
9th Grade
12 questions
Unit Rate with Fractions (PMS 7th)

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Fractional Parts of a Whole or Set - Part 2

Quiz
•
5th Grade - University
20 questions
Introduction to Ratios

Quiz
•
5th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade