Rate Conversion

Rate Conversion

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Convert Customary Units of Volume and Capacity

Convert Customary Units of Volume and Capacity

5th Grade - University

15 Qs

Gallon Pint Quart Cups

Gallon Pint Quart Cups

4th Grade - University

15 Qs

Rate Conversions

Rate Conversions

6th Grade - University

20 Qs

Converting Volume and Capacity

Converting Volume and Capacity

4th Grade - University

20 Qs

Capacity Volume

Capacity Volume

4th Grade - University

15 Qs

Unit Rates and Unit Conversions

Unit Rates and Unit Conversions

6th - 7th Grade

16 Qs

Gallons, Quarts, Pints, Cups

Gallons, Quarts, Pints, Cups

4th Grade - University

20 Qs

Liquid Conversion Word Problems

Liquid Conversion Word Problems

4th Grade - University

20 Qs

Rate Conversion

Rate Conversion

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
4.MD.A.1, 5.MD.A.1, 2.MD.A.2

+4

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

If the car is moving at 2 kilometers per minute, how fast it is moving in meters per minute? (Only put numbers in)

Tags

CCSS.5.MD.A.1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 2 pts

Media Image

Double Point!!: A pump is pouring water at 7 gallons per 45 minutes, how much water did pump filled up in 3 hours?

28 gallons

21 gallons

2 gallons

35 gallons

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

How long is 4870 meters in terms of kilometers? (Type only the numbers, not km or kilometer behind)

Tags

CCSS.5.MD.A.1

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

True or False: If the speed of car is 50 miles per hour, one can also say car is moving at 88000 yards per hour

True

False

Tags

CCSS.5.MD.A.1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit price of the box of cereal?

$0.16 per oz

$0.18 per oz

$0.19 per oz

$0.20 per oz

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate of a 3-day cruise?

$123 per day

$138 per day

$149 per day

$159 per day

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You know that 12 inches = 1 foot.  Convert 60 inches to feet.

720 feet

5 feet

5 inches

72 feet

Tags

CCSS.5.MD.A.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?