You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Rate Conversion

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
8 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Convert:
21 min = _______ sec
210
21
1,260
260
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Suppose you want to convert kilometers to miles. For your conversion factor, which unit should be in the numerator and which one in the denominator?
Kilometers in numerator; Miles in Denominator
Miles in numerator; Kilometers in Denominator
Meters in numerator; Miles in Denominator
Miles in numerator; Meters in denominator
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What would be the final units of this problem?
feet/minute
yards/minute
yards/second
seconds/feet
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Leah bought two pounds of strawberries for $9.60. What is the price, in dollars per ounce of strawberries?
1 pound=16 ounces
$0.60/oz.
$0.30/oz.
$3/oz.
$0.06/0z
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

Quiz
•
6th - 8th Grade
13 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Ratios Rates Unit Rates and Complex Fractions

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Rates, Ratios & Unit Rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
11 questions
Ratios and Proportions Exam

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Proportional Tables and Graphs

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Rates Complex Fractions and Unit Rate Real Life

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Ratios Unit Rates Proportions Complex Fractions

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade