Finding Unit Rate from a Graph

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+5
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate based on the given graph?
bag per pound
bags per pound
pounds per bag
pounds per bag
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate for the graph given?
1 word per minute
20 words per minute
10 words per minute
20 minutes per word
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate based on this graph?
60 miles per hour
30 miles per hour
60 hours per mile
30 hours per mile
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate of Zoe's Bank Account?
$40 per week
$1 per week
$80 per week
$200 per week
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
5.
DRAG AND DROP QUESTION
1 min • 1 pt
This graph shows a proportional relationship between the number of miles driven and the total cost of a taxi ride. What is the unit rate for a taxi ride?
(a)
$1.50
$1.00
$2.00
$2.50
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate for this graph?
100
25
50
200
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which rate of change represents the graph shown?
80 mile per hour
2 hours per mile
40 miles per hour
60 miles per hour
Tags
CCSS.8.F.B.4
CCSS.HSF.IF.B.6
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Constant Rate of Change

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Simplifying Ratios

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Unit Rates Plus

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates and Unit Prices

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Constant of Proportionality

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate - Word Problems

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Adding Integers Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Additive Inverse and Absolute Value

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding Integers

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Order of Operations

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade
45 questions
Perfect Squares and Cubes

Quiz
•
7th - 8th Grade