Ratios Unit Rates Graphs and Tables Study Guide

Ratios Unit Rates Graphs and Tables Study Guide

6th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratio/ Rate/ Unit Rate

Ratio/ Rate/ Unit Rate

6th - 8th Grade

13 Qs

Ratios Study Guide

Ratios Study Guide

6th Grade

10 Qs

Rates and Ratios

Rates and Ratios

7th Grade

19 Qs

Ratios, Proportions, Rates

Ratios, Proportions, Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

Skill 3-4 Quizziz

Skill 3-4 Quizziz

6th - 7th Grade

14 Qs

Part to Part and Part to Whole

Part to Part and Part to Whole

6th - 7th Grade

10 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

10th - 11th Grade

14 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Ratios Unit Rates Graphs and Tables Study Guide

Ratios Unit Rates Graphs and Tables Study Guide

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3A, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

21 out of 36 students studied using Quizizz. What is the ratio of students who used Quizizz to those that did not? Simplify.

7:12

12:7

5:7

7:5

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Simplify the ratio and write it using a colon ( : )


8 to 12

8/12

2:3

2/3

8:12

2 to 3

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the definition of UNIT RATE?

A rate comparing a fractional part and a whole

A rate comparing a number and 1

A mixed ratio

A rate involving distance

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

To find the unit rate...

Use division to change a number to 1. Use the same division on the other number in the ratio.

Use multiplication to write an equivalent fraction

Find the greatest common factor of the numerator and the denominator.

Divide the numerator by the denominator.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the unit rate for driving 20 feet per 2 seconds

40/4 (40 feet per 4 seconds)

20/1 (20 feet per 1 second)

30/3 (30 feet per 3 seconds)

10/1 (10 feet per 1 second)

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate

$7.98 for 3 pens

$10.98

$2.52

$2.66

$23.94

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Ratios can be written using... (select all that apply)

fraction form

exponents

colon ( : )

in words using "to"

Brackets [ ]

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?