Making Equations Equal

Making Equations Equal

8th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Find the Error in Two Step Equations

Find the Error in Two Step Equations

8th Grade - University

15 Qs

Solving Inequalities Word Problems

Solving Inequalities Word Problems

7th - 8th Grade

12 Qs

Math Inequality Words

Math Inequality Words

7th - 8th Grade

12 Qs

Inequalities of Word Problems

Inequalities of Word Problems

7th - 8th Grade

12 Qs

Inequalities from Word Problems

Inequalities from Word Problems

7th - 8th Grade

12 Qs

Combine Like Terms Word Problems

Combine Like Terms Word Problems

7th Grade - University

10 Qs

Domain and Range of Linear Functions

Domain and Range of Linear Functions

9th - 12th Grade

13 Qs

Writing Inequalities from Word Problems

Writing Inequalities from Word Problems

8th Grade

10 Qs

Making Equations Equal

Making Equations Equal

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

8.17

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

At Gamestop you can buy a Xbox One for $150.00 and each game to go with it would cost $24.00. Or, you can buy a Playstation 4 for $180.00 and each game for $20.00. Write an equation to determine how many games would need to be purchased for the cost to be equal?

150x + 24 = 180 + 20x

150 + 24x = 180 + 20x

180 - 150 = 24 x + 20x

150 - 24x = 180 - 20x

Tags

8.17

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Joe’s Canoes charges an initial fee of $20 plus $4 an hour. Callie’s Canoes charges a flat rate of $14 an hour. Find the number of hours for which the total amount that both places charge would be the same.

3 hours

4 hours

1 hour

2 hours

Tags

8.17

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The length of a rectangle is five inches less than three times its width. If the perimeter of the rectangle is 150 inches, find the dimensions.

L=40 W=35

L=50 W=25

L=60 W=45

L=55 W=20

Tags

8.17

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Aaron and Carl are working to earn money for prom. Aaron has $40 and is earning $6 a month for prom. Carl has $64 and $4 a week. How many weeks till they have the same amount?

4 weeks

6 weeks

12 weeks

never

Tags

8.17

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At Joe's Clown Car Rental Agency, renting a car costs a one time fee of $35 plus $0.75 for every mile it is driven. Which of the equations below would be the correct if it costs Melissa $105 to rent a car?

105 = x(35 + 0.75)

105 = 35x + 0.75

105 = 0.75x + 35

105 = 0.75(x + 35)

Tags

8.17

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Juan decided to join a gym to get in shape for football. He has two payment options. Option A is to buy a membership card and pay $2 each time he goes to the gym. Option B is to pay $4 each time he goes. A membership card costs $30. After how many times, t, will the cost of Option A be equal to the cost of Option B

50

20

15

25

Tags

8.17

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which was the mistake the student made.

The student did not combine like terms properly on the left side.

The student did not combine like terms properly on the right side.

The student divided by the wrong value.

The student has x on the wrong side of the equal sign.

Tags

8.17

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?