Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
4th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mr. Anderson had 185 pieces of wood. He sold 25 pieces of wood to his neighbor and stacked the rest of the wood into piles around his house. Each pile of wood contained 40 pieces of wood. Which equation can be used to find p, the number of piles of wood Mr. Anderson made?
p = (185 + 25) + 40
p = (185 - 25) - 40
p = (185 + 25) × 40
p = (185 - 25) ÷ 40
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Norah had 125 pennies. She used 35 pennies to buy a tootsie roll at the gas station and gave half of what was left to her sister. Which equation can be used to find p, the number of pennies Norah has now?
p= 125+ 35 x 2
p= (125+35) ÷ 2
p= (125-35) ÷ 2
p= (125-35) x 2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ben had 5 sheets of stickers.
*Each sheet had 12 stickers on it.
*Ben gave 23 stickers to his sister.
*He gave 16 stickers to his brother.
Which equation can be used to determine s, how many stickers Ben has left?
(5x12)-23-16=s
(12+5)-23-16=s
(5x12)-23+16=s
(12x5)+23-16=s
4.
MATH RESPONSE QUESTION
1 min • 1 pt
Rajesh bought 2 salads for $3.65 each and a sandwich for $4.35. He gave the clerk $15.00 to pay for the items. How much change should Rajesh have received in dollars and cents? Record your answer in the space provided.
Mathematical Equivalence
ON
Tags
4.4.A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mrs. Nunez had 182 paper clips in a container on her desk. She ordered another 19 boxes, each box had 48 paper clips in it. How many paper clips does she have now.
912
3,458
1,094
8,736
6.
MATH RESPONSE QUESTION
1 min • 1 pt
You have $18.50 to spend on pizza. It costs $14 plus $0.75 for each additional topping. Tell how many toppings the pizza can have.
Mathematical Equivalence
ON
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jay mows lawns and washes cars to earn money.
• He earns $8 for each lawn he mows.
• He earns $5 for each car he washes.
• On Friday, he mowed 3 lawns and washed 3 cars.
• On Saturday, he spent $15 of the money he earned.
Which expression shows the amount of money Jay had left?
3 × (8 + 5) – 15
(3 + 8 + 5) – 15
(8 + 5) – 15 × 3
(3 + 8 + 5) – 15
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
18 questions
Math Word Problems Difference

Quiz
•
4th Grade - University
20 questions
Solving Two Step Word Problem

Quiz
•
3rd Grade - University
12 questions
Creating Equations

Quiz
•
5th - 6th Grade
20 questions
Math Addition Subtraction Word Problems

Quiz
•
3rd Grade - University
19 questions
Solve Addition and Subtraction One-Step and Two-Step Word Problems

Quiz
•
3rd Grade - University
10 questions
Long Division Practice

Quiz
•
4th Grade
19 questions
Word Problems

Quiz
•
4th Grade - University
20 questions
Word Problems

Quiz
•
4th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Addition and Subtraction

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 5th Grade
20 questions
Multiplication and Division Facts

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Summer Trivia

Quiz
•
1st - 5th Grade
20 questions
Math review

Quiz
•
4th Grade