Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A tank can be filled with water at a rate of 150 liters in 3 minutes. What is the unit rate of liters per minute?
50 liters/minute
60 liters/minute
40 liters/minute
45 liters/minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which rate of change represents the graph shown?
80 mile per hour
2 hours per mile
40 miles per hour
60 miles per hour
Tags
CCSS.8.F.B.4
CCSS.HSF.IF.B.6
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
At the market, 7 apples cost $4.55. What is the cost per apple?
54 apples per dollar
54 dollars per apple
$0.65 per apple
not here
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
$0.40
$9.00
$2.50
$0.90
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Lauren bikes 4/3 miles in 1/10 hour. How long does it take her to bike one mile?
15/2 hours
2/15 hours
40/3 hours
3/40 hours
Tags
CCSS.7.RP.A.1
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Rose spent $2.00 for 20 pieces of gum. Joe spent $1.50 for 10 pieces of gum. Who got the better deal?
Joe
Rose
Mrs. Hoyme
William
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Isabella and Liam are planning a bike trip. If they plan to cover 180 miles in 3 hours, what would be their unit rate of travel?
60 miles per hour
50 miles per hour
70 miles per hour
40 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Proportions and Constant of Proportionality

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Envision 2-1 to 2-3 Review

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Direct Variation 8.5e

Quiz
•
8th Grade
13 questions
7.RP.1

Quiz
•
7th - 8th Grade
11 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Rate and Unit rate

Quiz
•
University
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade