Multiplication Money

Multiplication Money

3rd Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Shopping Math

Shopping Math

6th - 8th Grade

10 Qs

Finding Percent of a Number - Honors

Finding Percent of a Number - Honors

6th Grade

10 Qs

Addition and Subtraction of Money

Addition and Subtraction of Money

3rd Grade

10 Qs

Percent Application

Percent Application

7th Grade

12 Qs

Mark Up and Mark Down Review

Mark Up and Mark Down Review

7th Grade

10 Qs

Counting Coins Word Problems

Counting Coins Word Problems

2nd - 3rd Grade

12 Qs

Money Kachinggg

Money Kachinggg

4th Grade

11 Qs

6th Grade VFMS Tax Tip Discount Quiz

6th Grade VFMS Tax Tip Discount Quiz

6th - 8th Grade

11 Qs

Multiplication Money

Multiplication Money

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Saylor bought 7 ninja lessons from a top ninja instructor. Each lesson cost $459. How much did Saylor spend on ninja lessons?

$3,213

$2,313

$4,113

$1,213

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Mary-Blake wants 2 new pianos. Each piano costs $783. How much money does she need?

$1,425

$1,566

$1,576

$1,394

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Garrett bought 6 new jet packs. Each jet pack was $10,259. How much did he spend?

$61,554

$62,554

$60,544

$59,394

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Ava Bought 5 apples for $1.73 each. How much money did she spend?

$5.34

$7.88

$2.48

$8.65

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If a pair of shoes costs $35.75 and Sarah buys 4 pairs, how much does she need to pay?

$143.00

$100.25

$200.75

$50.50

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A box of chocolates costs $6.25 and there are 8 boxes. How much does it cost to buy all the boxes?

$50

$55

$42

$32

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If 1.2 liters of juice costs $2.40, how much will 5.5 liters cost?

$6.60

$9.80

$3.20

$11.00

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?