Compare Proportional Relationship

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mickey made 12 bracelets in 5 hours. Each bracelet took the same amount of time. Which graph has a slope that represents this rate?
Tags
CCSS.8.EE.B.5
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If Milo's speed is modeled by the equation y=6.5 x, how much faster is the fastest dog? (meters/second)
5
3
1.5
3.5
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Karen posts to her social media account 21 times every week. Ben's posts are shown in the table. Who posts more per day?
Karen
Ben
Ken
Mike
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ducks lay eggs at the rate of y=x. Geese lay eggs at the rate shown in the graph. Which lay eggs at a faster rate?
Geese
Ducks
They are the same
Geese don't lay eggs
Tags
CCSS.8.EE.B.5
5.
DROPDOWN QUESTION
1 min • 1 pt
Delicious Deli and Magnificent Market both sell potato salad by the pound. The table shows how much Delicious Deli charges and the graph shows how much Magnificent Market charges. Who charges less per pound?
(a)Delicious Deli
Magnificent Market
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
6.
DROPDOWN QUESTION
1 min • 1 pt
The school is building new beach volleyball courts and are looking at companies that can deliver a lot of sand. The cost, y, of buying x cubic yards of sand from Salty Sand is shown in the table. The equation y=29x describes the cost of sand from Sandy Shoes. Which company is the better buy?
(a)
Sandy Shoes
Salty Sand
Tags
CCSS.8.F.A.2
CCSS.HSF.IF.C.9
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Jeff and Karen are both tutors. They each charge different hourly rates. Jeff earns $90 for every 4 hours he tutors. The graph shows how much Karen earns. Who makes more per hour?
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Directly Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Challenge Set #6 - 2023/2024

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Solving Problems with Unit Rates

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Simple & Compound Interest Quick Check

Quiz
•
12th Grade
10 questions
5.6 Credit Cards

Quiz
•
11th Grade
10 questions
Comparing Proportional Relationships

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Comparing Proportional Relationships (P.3)

Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Comparing Proportional Relationships in Different Forms

Quiz
•
8th Grade - University
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Real Number System

Quiz
•
8th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
32 questions
Rate of Change Review

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Solving Equations

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Two-Step Equations

Quiz
•
8th Grade
17 questions
Logos!

Quiz
•
8th Grade
12 questions
Weekly Review Term 1 Week 4

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Rational and Irrational Numbers

Quiz
•
8th Grade