Multi-Step Decimal Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Luis wants to earn $50 to buy his mom a gift. He earned $12.75 mowing lawns, $9.50 cleaning cars, and $11.80 walking dogs. How much more money does Luis have to reach his goal?
Solve the problem, showing your work in your workbook.
$84.05
$34.05
$16.95
$15.95
Tags
CCSS.6.NS.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Reggie went to the store. He bought three bags of dog treats for $1.57 each, kitty litter for $2.75, and four bags of hamster food for $1.38 each. How much money did Reggie give the cashier? What is the "hidden question" or first step you will need to do to solve this problem?
You just need to add all of the decimal numbers together.
You need to find out how much it costs for 3 bags of dog food. Then you need to find out the cost of 4 bags of hamster food. Finally add these costs to the cost of the kitty litter.
Tags
CCSS.6.NS.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Reggie went to the store. He bought three bags of dog treats for $1.57 each, kitty litter for $2.75, and four bags of hamster food for $1.38 each. How much money did Reggie give the cashier?
Which of the following is the best way to estimate an answer to this problem?
2+3+1= 6
3+1+4= 8
(3x2)+3+(4x1)= 13
2X3X1= 6
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Reggie went to the store. He bought three bags of dog treats for $0.57 each, kitty litter for $2.75, and four bags of hamster food for $1.38 each. How much money did Reggie give the cashier?
Which of the following is NOT a needed math operation to solve this problem?
3 x 0.57
4 x 1.38
2.75 - 0.57
Find the total for 3 bags of treats, 1 kitty litter, and 4 bags of food
Tags
CCSS.6.NS.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Reggie went to the store. He bought three bags of dog treats for $0.57 each, kitty litter for $2.75, and four bags of hamster food for $1.38 each. How much money did Reggie give the cashier?
Solve the problem, showing your work in your workbook.
$4.70
$5.52
$4.46
$9.98
Tags
CCSS.7.EE.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Suzy bought 2 pounds of grapes for $2.49 per pound and 3 muffins for $0.75 per muffin. How much did she pay for the grapes and the muffins? Which of the following is NOT a needed math operation to solve this problem?
multiply 2 x 2.49
Add 2 + 3
Multiply 3 x 0.75
Add the price of 2 pounds of grapes and the price of 3 muffins
Tags
CCSS.6.NS.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Suzy bought 2 pounds of grapes for $2.49 per pound and 3 muffins for $0.75 per muffin. How much did she pay for the grapes and the muffins?
Solve the problem, showing your work in your workbook.
$8.24
$7.23
$4.98
$2.25
Tags
CCSS.7.EE.B.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Multi Step Problems Decimals

Quiz
•
5th Grade
15 questions
Multi Step Word Problems Involving Decimals

Quiz
•
5th Grade
15 questions
Multiple Step Word Problems With Decimals

Quiz
•
5th Grade
15 questions
Two Step Decimal Word Problems

Quiz
•
5th Grade
15 questions
Decimals Operations Word Word

Quiz
•
5th Grade
15 questions
Review Operations With Decimal Word Problems

Quiz
•
5th Grade
15 questions
Decimals Word Problems Easy

Quiz
•
5th Grade
15 questions
Multi-Step Decimal Practical Problems

Quiz
•
5th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade