Practical Problems with Rational Numbers

Practical Problems with Rational Numbers

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Addition and subtraction of decimals

Addition and subtraction of decimals

7th Grade

10 Qs

Multiplication and Division Rational Numbers Word Problems

Multiplication and Division Rational Numbers Word Problems

7th Grade - University

18 Qs

Ratio and Proportions TEST

Ratio and Proportions TEST

6th - 8th Grade

20 Qs

Rational Numbers Test Review

Rational Numbers Test Review

7th Grade

16 Qs

Pre- al: fractional rates

Pre- al: fractional rates

7th - 8th Grade

14 Qs

Practical Problems with decimals

Practical Problems with decimals

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit 4 Test Review

Unit 4 Test Review

6th - 7th Grade

10 Qs

March Madness Week Two (7th Grade Math)

March Madness Week Two (7th Grade Math)

7th Grade

15 Qs

Practical Problems with Rational Numbers

Practical Problems with Rational Numbers

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

60 Kit Kats

36 Kit Kats

21 Kit Kats

42 Kit Kats

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mark has $73.60 in his savings account. He withdraws $24.35, deposits $35, and then withdraws $15.70. If Mark gives his mother one-third of his savings, what amount did he give to his mother?

$62.90

$41.88

$22.85

$25.92

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mr. Quagmire is purchasing 3.75 pounds of peanuts that costs $1.45 per pound. How much change should Mr. Quagmire receive if he gives the cashier a $10 bill?

$5.93

$5.44

$4.56

$6.25

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 5 pts

Alicia had $11.00 in her checking account.  She did a few chores and made $44.50.  She decided to pay for her and a friend to go to the movies. Each ticket cost $6.25.  How much money does she have left in her account?

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 5 pts

Mr. and Mrs. Horner will be visiting the museum with their three children.  Tickets cost $25 for adults and $15.50 for children.  How much will it cost for the whole family to visit the museum?

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 5 pts

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 5 pts

Amanda has four boards that are each 64 inches long.  She needs to cut each board into multiple pieces that are each 12.45 inches long.  How many pieces will she have after she cuts all four boards?

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?