Equations With Word Problems

Equations With Word Problems

8th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

3A-3 Practice

3A-3 Practice

8th - 9th Grade

12 Qs

Constant Rate of Change and Classifying Solutions

Constant Rate of Change and Classifying Solutions

7th - 9th Grade

20 Qs

Constant Rate of Change

Constant Rate of Change

7th - 8th Grade

11 Qs

Real World Word Problems with Linear Equations

Real World Word Problems with Linear Equations

8th Grade

18 Qs

Real World Linear Problems

Real World Linear Problems

9th Grade - University

19 Qs

7.4B, 7.4C, 7.4A, 7.7A

7.4B, 7.4C, 7.4A, 7.7A

7th - 8th Grade

20 Qs

Ratios and Proportional Relationships

Ratios and Proportional Relationships

6th - 8th Grade

20 Qs

Porportional Relationships

Porportional Relationships

7th - 9th Grade

11 Qs

Equations With Word Problems

Equations With Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Scott works on cars. He charges $35 for each car plus $7 per hour. Write an equation that represents this scenario if Kylie's car bill was $63.

7x + 35 = 63

7x = 63

7x - 35 = 63

35x + 7 = 63

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The temperature where Cally lives is 73℉ and is falling 2℉ per hour. Which of the following equations can be used to determine how many hours (h) it will take for the temperature to drop to 65℉?

73 - 2h = 65

73 - 65 = 2h

65 - 2h = 63

2h - 73 = 65

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jim works at a local restaurant. He earns $8 an hour, plus tips. If Jim earned $350 last week, which included $270 in tips, how many hours did he work?

8/h + 270 = 350

350 = 270 + 8 + h

350 = 270 + 8h

350 -270 = h

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Bob's Plumbing charges $25 per hour plus a service fee of $40 for coming out to your house. Which equation models this situation?

y = 25x + 40

y = 40x + 25

y = 25x

y = 25x - 40

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A holiday meal cost $12.50 a person plus a delivery fee of $30. Which equation represents the amount a holiday meal costs(y), including delivery, for x people?

y = 12.50 + 30x

y = 30 + 12.50x

y = 12.50 + 30

12.50x = 30

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A canoe rental service charges a $20 transportation fee and $30 dollars an hour to rent a canoe.  Write and graph an equation representing the cost, y, of renting a canoe for x hours. 

y = $50x

y = $20x + 30

y = $30x + $20

$30x + y = $20

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You plan to go snowboarding. The resort charges $15 an hour in addition to $25 to rent a board. Write an equation that represents the cost to go snowboarding for the day.

y=15x-25

15x+25y=100

25x+y=15

y=15x+25

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?