Ratio, Proportion and Percent

Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Summer Sports is having a sale. A volleyball has an original price of $59. It is on sale for 65% off the original price. All of the following could be used to find the selling price of the volleyball EXCEPT-
Multiply .35 by 59
Multiply .65 by 59 and subtract the result from 59.
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
On Saturday, Smoothie Central made $1300 in sales. On Sunday, they made $900 in sales. Which statement is TRUE?
Sales increased from Saturday to Sunday by about 44%
Sales decreased from Saturday to Sunday by about 44%
Sales increased from Saturday to Sunday by about 31%
Sales decreased from Saturday to Sunday by about 31%
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
All of these equations are true EXCEPT--
50% = 1/2
5% = 0.5
25% = 1/4
10% = .1
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
For a total cost of $14, you can purchase 28 tickets. What is the unit cost?
$0.50
$2
$14
$28
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
30% of what number is 90
27
30
270
300
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Patrick collects toy cars and has a ratio of 3 red cars to 4 green cars to 9 blue cars. If he has 80 cars, how many cars in his collection are red?
15
20
75
240
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Due to recent demand, Target is raising the price of a certain video game by 20%. If the game now sells for $30, what is the original price?
$36.00
$6.40
$25.00
$32.00
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Approximation

Quiz
•
5th - 10th Grade
10 questions
Real-Life Systems: Solve & Interpret in Context

Quiz
•
8th Grade - University
10 questions
Solving Systems of Equations: Animal Counts & Ticket Sales

Quiz
•
9th Grade - University
10 questions
Ratio, Fractions and Percentages

Quiz
•
7th - 10th Grade
10 questions
Cash Purchases Chapter 6 Vocabulary Test

Quiz
•
12th Grade
10 questions
Discount and Sales Tax Word Problems

Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
percent, tips

Quiz
•
8th - 12th Grade
10 questions
Percent and Money

Quiz
•
7th Grade - University
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
14 questions
Points, Lines, Planes

Quiz
•
9th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Polynomials

Quiz
•
9th Grade
20 questions
1.1 (a) Classifying Polynomials

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Function or Not? Domain and Range

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Order of Operations

Quiz
•
9th Grade
22 questions
Distribution Shapes

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Combining Like Terms

Quiz
•
9th Grade