Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas?
Rates and Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$24 per pound
$1.50 per pound
$1 per pound
$6 per pound
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Harry bought 25 pens for $1.00. Find the unit rate.
$4 per pen
$0.4 per pen
$25 per pen
$0.04 per pen
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
102 words per minute
100 words per minute
400 words per minute
412 words per minute
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
$0.40
$9.00
$2.50
$0.90
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
My mother purchased 8 Pepsi products at Bi-Lo for $14.00. What is the price per product?
$2.00 per product
$1.50 per product
$1.75 per product
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
My mother purchased 9 candy bars at Food Lion for $13.50. What is the price per candy bar?
$2.00 per product
$1.50 per product
$1.75 per product
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates, and Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Understand Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rate Practice

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Unit rates with fractions 7th hour

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Finding unit rates

Quiz
•
6th Grade
11 questions
Rates, unit rates and better buy

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade