Ratio Rate Unit Rate Review

Ratio Rate Unit Rate Review

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rate Review

Unit Rate Review

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

20 Qs

Constant Rate of Change and Classifying Solutions

Constant Rate of Change and Classifying Solutions

7th - 9th Grade

20 Qs

Unit Rate and Proportions

Unit Rate and Proportions

9th - 10th Grade

18 Qs

Unit Rates Review

Unit Rates Review

7th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Ratio Rate Unit Rate Review

Ratio Rate Unit Rate Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the ratio of red apples to green apples

7 to 3

4 to 7

4 to 3

3 to 4

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Are these ratios equivalent to each other?

Yes

No

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

$6 for 2 cans of tuna
Find the UNIT RATE 

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$5 per pound

$35 per pound

0.125 pounds per dollar

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

100

1

10

1000

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate of miles per hour?

60 miles/hour

55 miles/hour

65 miles/hour

75 miles/hour

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

0

3

1

2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?