Alicia drove at a constant speed and traveled 182.4 miles in 3 hours. What is her rate in miles per hour?
Calculate Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
60.8 hours per mile
547.2 miles per hour
56 miles per hour
60.8 miles per hour
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Charles can type 675 words in 9 minutes. How many words can he type per minute?
75 words per minute
6075 words per minute
86 words per minute
75 minutes per word
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
John traveled 567 miles in 9 hours. Write the unit rate.
62 mph
60 mph
61 mph
63 mph
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$0.86
$0.87
$0.89
$0.90
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
One real world example of when we use rates and unit rates is ______________________.
miles per hour
apples to oranges
girls to boys
teachers to students
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A 7-pack of markers costs $0.98. What is the unit price?
$0.14
$0.84
$7.15
$1.40
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Using her garden hose, Camilla filled up a 8-gallon bucket in just 1/6 of a minute. At what rate does water flow through the hose?
24 gallons per minute
48 gallons per minute
32 gallons per minute
40 gallons per minute
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Constant Rate of Change

Quiz
•
7th Grade
15 questions
7.RP.1 Unit rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
16 questions
Unit Conversions

Quiz
•
9th Grade
12 questions
Interpret the meaning of Slope from a Graph

Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Interpreting Slope & Y-Intercept

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Unit Rate #3

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
20 questions
I start at... I grow by...

Quiz
•
7th - 10th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade