Calculate Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Alicia drove at a constant speed and traveled 182.4 miles in 3 hours. What is her rate in miles per hour?
60.8 hours per mile
547.2 miles per hour
56 miles per hour
60.8 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Charles can type 675 words in 9 minutes. How many words can he type per minute?
75 words per minute
6075 words per minute
86 words per minute
75 minutes per word
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
John traveled 567 miles in 9 hours. Write the unit rate.
62 mph
60 mph
61 mph
63 mph
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$0.86
$0.87
$0.89
$0.90
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
One real world example of when we use rates and unit rates is ______________________.
miles per hour
apples to oranges
girls to boys
teachers to students
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A 7-pack of markers costs $0.98. What is the unit price?
$0.14
$0.84
$7.15
$1.40
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Using her garden hose, Camilla filled up a 8-gallon bucket in just 1/6 of a minute. At what rate does water flow through the hose?
24 gallons per minute
48 gallons per minute
32 gallons per minute
40 gallons per minute
Tags
CCSS.7.RP.A.1
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
16 questions
Unit Rates with Fractions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
7th Grade Milestone Review - Unit rate

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Slopes and Y-Intercepts

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Constant of Proportionality

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Unit rates with fractions 7th hour

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade