Calculate Unit Rate

Calculate Unit Rate

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportions

Proportions

6th - 8th Grade

10 Qs

Slope (Graphs & Tables) and Rate of Change

Slope (Graphs & Tables) and Rate of Change

7th - 8th Grade

20 Qs

Proportions and Constant of Proportionality

Proportions and Constant of Proportionality

7th Grade

15 Qs

Dimensional Analysis Practice

Dimensional Analysis Practice

9th Grade

13 Qs

Rate of Change - Georgia Milestone Review

Rate of Change - Georgia Milestone Review

8th Grade

20 Qs

Unit Conversions

Unit Conversions

9th Grade

16 Qs

Constant Rate of Change (CROC)

Constant Rate of Change (CROC)

7th Grade

12 Qs

Math 7: 1.1 - Unit Rates Involving Ratios of Functions

Math 7: 1.1 - Unit Rates Involving Ratios of Functions

7th Grade

10 Qs

Calculate Unit Rate

Calculate Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Alicia drove at a constant speed and traveled 182.4 miles in 3 hours. What is her rate in miles per hour?

60.8 hours per mile

547.2 miles per hour

56 miles per hour

60.8 miles per hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Charles can type 675 words in 9 minutes. How many words can he type per minute?

75 words per minute

6075 words per minute

86 words per minute

75 minutes per word

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

John traveled 567 miles in 9 hours. Write the unit rate.

62 mph

60 mph

61 mph

63 mph

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

$0.86

$0.87

$0.89

$0.90

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

One real world example of when we use rates and unit rates is ______________________.

miles per hour

apples to oranges

girls to boys

teachers to students

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A 7-pack of markers costs $0.98. What is the unit price?

$0.14

$0.84

$7.15

$1.40

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Using her garden hose, Camilla filled up a 8-gallon bucket in just 1/6 of a minute. At what rate does water flow through the hose?

24 gallons per minute

48 gallons per minute

32 gallons per minute

40 gallons per minute

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?