Solving Linear Systems by Various Methods
Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+2
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
Enhance your content in a minute
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the solution to the system of equations below?
No solution
Infinitely many solutions
(-19/24 , 23/24 )
(1/3 , 16/24 )
Tags
CCSS.8.EE.C.8B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve the system of equations using any method you want.
7x + 4y = -3
21x + 12y = -9
(0, 0)
No solution
Infinite solutions
(-1, 2)
Tags
CCSS.8.EE.C.8B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve the system of equations using any method you want.
4x - 11y = 5
20x - 55y = -30
(0, 0)
No solution
Infinite solutions
(-1, 2)
Tags
CCSS.8.EE.C.8B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve the system of equations by substitution.
2x - 8 = 4y
2y + 19 = 4x
(4, 8)
(2, 1/4)
(5, 1/2)
(1/3, 2)
Tags
CCSS.8.EE.C.8B
CCSS.HSA.REI.C.6
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve the system of equations using linear elimination.
2x + 10y = -22
8x + 5y = 17
(-4, 3)
(4, 3)
(-3, -4)
(4, -3)
Tags
CCSS.8.EE.C.8B
CCSS.HSA.REI.C.6
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the solution to the system of equations below?
4x + 6y = 8
10x + 12y = 14
(-1, 2)
(0, 2)
(4, 3)
(5, -2)
Tags
CCSS.8.EE.C.8B
CCSS.HSA.REI.C.6
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Andrew and Adrian are selling soap to make a little extra cash. People can either buy bars of soap or bath bombs. Andrew sold 3 bars of soap and 2 bath bombs for a total of $44.00, and Adrian sold 8 bars of soap and 2 bath bombs for a total of $84.00. What is the cost of one bar of soap and one bath bomb?
bar of soap = $ 4.00
bath bomb = $11.00
bar of soap = $ 8.00
bath bomb = $10.00
bar of soap = $10.00
bath bomb = $ 8.00
bar of soap = $ 4.00
bath bomb = $ 4.00
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
BM Topic 1 Quiz
Quiz
•
University
12 questions
Algebra I 8/16 Quiz
Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
Standard Form
Quiz
•
9th Grade
20 questions
Conversion Metric to Metric
Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
START UP ACT.11th -1st TERM
Quiz
•
11th Grade
17 questions
Reviewer for Final Exam
Quiz
•
10th Grade
12 questions
surface area and volume of prisms
Quiz
•
8th - 12th Grade
10 questions
Hypothesis Testing
Quiz
•
11th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Triangle Congruence Theorems
Quiz
•
9th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
Graphing Systems of Equations
Quiz
•
8th - 9th Grade
11 questions
Solve Systems of Equations and Inequalities
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Function or Not a Function
Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
Graphing Inequalities on a Number Line
Quiz
•
6th - 9th Grade
