Solve Equations and Inequalities Hard

Solve Equations and Inequalities Hard

8th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Graphing Linear Inequalities

Graphing Linear Inequalities

9th Grade

20 Qs

Graphing Linear Inequalities

Graphing Linear Inequalities

9th Grade

17 Qs

Graphing Linear Inequalites

Graphing Linear Inequalites

9th - 12th Grade

20 Qs

Graphing Inequalities

Graphing Inequalities

10th Grade

20 Qs

Two variable inequality

Two variable inequality

8th Grade

17 Qs

Graphing Linear Inequalities

Graphing Linear Inequalities

9th Grade

20 Qs

2I, 3F, 3H, 5C Systems of Linear Equations and Inequalities

2I, 3F, 3H, 5C Systems of Linear Equations and Inequalities

9th - 12th Grade

12 Qs

Linear Inequalities Review

Linear Inequalities Review

8th - 10th Grade

20 Qs

Solve Equations and Inequalities Hard

Solve Equations and Inequalities Hard

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

12x - 15 = 3(2x+3)

x = 4

x = -4

x = 2

x = -2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
x ≤ 4
x ≤ -4
x ≥ 4
x ≥ -4

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
x ≥ 3
x ≥ -3
x ≤ 3
x ≤ -3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
n < 1
n < -1
n > 1
n > -1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve   -3x + 5 = -16

9

8

-7

7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve for x.

x = 21

x = 7

x = −21

x = 4

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

WRITE AN EQUATION
Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?

24-10=7x

24-7x=10

10+7x=24

10+x=14

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?