Real Life Proportions
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+4
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
Enhance your content in a minute
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The Northwestern huskies had a record of 25 wins and 45 losses. What was the ratio of wins to losses?
9:5
5:9
5:3
3:5
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
$0.40
$9.00
$2.50
$0.90
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A cake recipe calls for 1.5 cups of milk and 3 cups of flour. Seth made a mistake and used 5 cups of flour. How many cups of milk should he use to keep the proportions correct?
2.5 cups milk
1.75 cups milk
2 cups flour
2.25 cups milk
Tags
CCSS.7.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If the rangers won 100 games and lost 60, what is the simplified ratio of wins to losses?
10 to 6
5 to 3
6 to 10
3 to 5
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ella has 5 balloons. Taylor has 7 balloons. Write the ratio of Ella's balloons to Taylor's balloons.
7:5
5:7
3:5
5:3
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve the proportion below
21
7
8
24
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Mathematics M.4
Quiz
•
10th Grade
15 questions
Fracciones
Quiz
•
8th Grade
10 questions
Ойға шабуыл
Quiz
•
8th Grade
10 questions
تحليل الدوال
Quiz
•
12th Grade
15 questions
Os números racionais: adição algébrica.
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Adición y sustracción de Números Enteros
Quiz
•
7th Grade
10 questions
MGSE.7.G2 (Triangles)
Quiz
•
KG - University
10 questions
punto medio 2.
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Slope Intercept Form
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Solving 2-step equations
Quiz
•
7th Grade
