Proportional Relationship

Proportional Relationship

7th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportional/non Proportional Relationships

Proportional/non Proportional Relationships

7th Grade

10 Qs

Proportional Tables and Equations

Proportional Tables and Equations

7th Grade

19 Qs

 Proportional Relationships: Tables, Equations, and Graphs

Proportional Relationships: Tables, Equations, and Graphs

7th - 8th Grade

15 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th Grade

19 Qs

Math 7 State Test Review

Math 7 State Test Review

7th Grade

14 Qs

Proportional Relationship 7RP2

Proportional Relationship 7RP2

7th Grade

10 Qs

Proportions: Tables and Graphs

Proportions: Tables and Graphs

7th - 8th Grade

17 Qs

Proportional Relationship

Proportional Relationship

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate in this proportional relationship?

60 miles/1 hour

120 miles/ 2 hours

1 mile/ 1 hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Is the given table a proportional relationship? If so, what is the constant?

Yes; 1/3

Yes; 3

Yes; 5

No

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A proportional relationship can be written as an equation in the form ____ = _____  _____

y = k+x

y = k-x

y = kx

y = k/x

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The table has a proportional relationship. Determine the missing value in the table.

15

3

1/3

9

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the constant of proportionality (k) for this graph?

100

25

50

200

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which statement(s) about this graph are true?

It is proportional

The cleaner uses 1 cup of vinegar to every 2 cups of cleaner

The cleaner uses 4 cups of cleaner to 2 cups of vinegar

All of the above

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples? Create the table using the information given.

$1.00 per pound

$3.60 per pound

$1.20 per pound

$1.10 per pound

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?