All Operations With Decimals Word Problems

All Operations With Decimals Word Problems

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solve Unit Rate Problems

Solve Unit Rate Problems

6th Grade - University

14 Qs

Proportions

Proportions

6th Grade

14 Qs

Rates, Proportions, & Applications Formative

Rates, Proportions, & Applications Formative

7th Grade

10 Qs

Convert Between Systems DPISD

Convert Between Systems DPISD

11th - 12th Grade

14 Qs

Module 1 Topic A and B Review

Module 1 Topic A and B Review

7th Grade

10 Qs

Solving Proportions

Solving Proportions

6th Grade

12 Qs

Multiplication of Decimals

Multiplication of Decimals

4th - 6th Grade

15 Qs

Area of Composite Figures

Area of Composite Figures

7th - 10th Grade

14 Qs

All Operations With Decimals Word Problems

All Operations With Decimals Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Tucker bought 2.78 pounds of melon and 2.27 pounds of cherries. How much fruit did he buy in all?

.51

.52

5.15

5.05

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ms. Canipe buys about 14.4 gallons of gas every week. How many gallons of gas does she buy in a 6 weeks?

8.64 gallons

864.4 gallons

864 gallons

86.4 gallons

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

The total cost of a trip is $1067.50. The class has raised $819.24. How much more do they need?

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Xavier spent $15.68 on a shirt, $29.67 on shoes, and $14.95 on pants. How much did he spend?

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Ellie buys some craft supplies. The supplies cost a total of $6.43. She pays with a $20 bill. How much change does she receive?

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Allison worked 7.45 hours on Monday and 5.21 hours on Friday. How many total hours did she work?

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Sami and his five friends went to the county fair. The total cost for their tickets and food was $75. They all split the cost equally so each person would pay the same amount. How much does each person pay? $____

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?