Linear Equation Word Problems

Linear Equation Word Problems

9th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Writing Equations

Writing Equations

8th - 9th Grade

20 Qs

Modeling Linear Relationships L3: Constructing Linear Functions

Modeling Linear Relationships L3: Constructing Linear Functions

8th - 9th Grade

10 Qs

Creating Linear Equations, Inequalities, and Systems

Creating Linear Equations, Inequalities, and Systems

9th - 10th Grade

18 Qs

Linear Equation Word Problems

Linear Equation Word Problems

9th Grade

10 Qs

Scatter Plots and Line of Best Fit

Scatter Plots and Line of Best Fit

9th Grade

12 Qs

Linear Equations In Context

Linear Equations In Context

8th - 9th Grade

15 Qs

I start at... I grow by...

I start at... I grow by...

7th - 10th Grade

20 Qs

Linear Equations Word Problems

Linear Equations Word Problems

8th - 12th Grade

20 Qs

Linear Equation Word Problems

Linear Equation Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A landscaping company bought a total of 25 plants and trees. The total cost of the plants and trees was $964. Each plant costs $12, while each tree costs $95. Which set of equations correctly represents this situation?

p + t = 25

12p + 95t = 964

p + t = 964

95p + 12t = 25

107pt = 964

12p + 95t = 107

25p = 964

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A roadside vegetable stand sells pumpkins for $5 each and tomatoes for $3 each. The total sales on a certain day was $98. If they sold 10 pumpkins, write a linear equation to find the number of tomatoes sold.

5p + 3t = 98

5(10) + 3t = 98

5p + 3(10) = 98

5(10) + 3(10) = 98

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A music app charges $2 to download the app plus $1.29 per song downloaded. Write a linear equation to find the total cost to download 30 songs.

y=1.29x + 2

y=1.29 + 2x

30 = 1.29x + 2

y = 1.29(30) + 2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

An airplane at 30,100 feet above ground begins descending at the rate of 2,150 feet per minute. Write a linear equation to find how many minutes it will take the plane to reach the ground.

y=30100 - 2150x

y = 30100 + 2150x

0 = 30100 - 2150x

y = 30100 - 2150(0)

5.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

ChitChat Wireless charges $0.30 per minute plus a monthly base fee. In September, Maggie used 120 minutes and her bill was $51. Write a equation to find the cost of the base fee. Select all that apply.

y - 51 = 0.3 (x - 120)

y + 51 = 0.3 (x + 120)

y = 0.3(120) + 51

51 = 0.3(120) + b

6.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

There is a daily fee for renting a moving truck, plus a charge of $0.50 per mile driven. If driven 48 miles, it costs $64 to rent a truck. Write an equation to find the daily fee. (Select all that apply.)

48 = 0.5x + 64

y - 64 = 0.5 (x - 48)

64 = 0.5(48) + b

48 = 0.5(64) + b

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The cost for 7 dance lessons is $82. The cost for 11 lessons is $122. What is the cost per lesson?

$11.71 per lesson

$11.10 per lesson

$10 per lesson

Cannot be determined

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?