Ratios Rates Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tommy has a bag of LEGOS. There are 6 yellow, 3 red, and 8 blue LEGOS. What is the ratio in simplest form of red to yellow LEGOS?
1/2
6/3
2/1
3/6
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Simplify the ratio of
35 : 14
5 : 2
2 : 5
3 : 1
35: 14
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.
8 pack
12 pack
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which option is the better deal?
Doritos
$4.39 for 11.5 oz
or
Cheetos
9.75 oz for $3.24
Doritos
Cheetos
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Cheerios 17 ounces for $3.68
or
Apple Jacks at $2.89 for 13 oz
Which is the better buy?
Cheerios
Apple Jacks
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the ratio of flames to arms on the candle?
3:2
3:5
11/10
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Kelly has 10 apps on her iPad.
5 are school apps, 2 are music apps, and 3 are games.
What is the ratio of school apps to game apps?
5 to 2
3 to 5
5 to 10
5 to 3
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Ratios, Rates & Proportions

Quiz
•
6th Grade
11 questions
Unit Rates/Ratios

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Ratios, Rates, & Unit Rates

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Big Ideas Ratios Rates

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Ratio and Rates

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratios Rates and Percentages

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Review of ratios, rates and better buy

Quiz
•
8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade