Ratios Rates Unit Rates

Ratios Rates Unit Rates

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios, Rates & Proportions

Ratios, Rates & Proportions

6th Grade

15 Qs

Rates, Ratios & Unit Rates

Rates, Ratios & Unit Rates

7th - 8th Grade

10 Qs

Ratios and rates

Ratios and rates

5th - 6th Grade

14 Qs

Ratios, Rates, & Unit Rates

Ratios, Rates, & Unit Rates

7th Grade - University

10 Qs

Ratio Review

Ratio Review

6th Grade

15 Qs

Ratios and Rates Tables Tape

Ratios and Rates Tables Tape

6th Grade

15 Qs

Ratios and Ratio Tables

Ratios and Ratio Tables

6th Grade

15 Qs

Rates and Ratios

Rates and Ratios

6th Grade

15 Qs

Ratios Rates Unit Rates

Ratios Rates Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Tommy has a bag of LEGOS.  There are 6 yellow, 3 red, and 8 blue LEGOS.  What is the ratio in simplest form of red to yellow LEGOS?

1/2

6/3

2/1

3/6

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Simplify the ratio of
35 : 14

5 : 2

2 : 5

3 : 1

35: 14

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.

8 pack

12 pack

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which option is the better deal?
Doritos
$4.39 for 11.5 oz
or
Cheetos
9.75 oz for $3.24

Doritos

Cheetos

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Cheerios 17 ounces for $3.68
    or
Apple Jacks at $2.89 for 13 oz
Which is the better buy?

Cheerios

Apple Jacks

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the ratio of flames to arms on the candle?

3:2

3:5

11/10

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Kelly has 10 apps on her iPad.
5 are school apps, 2 are music apps, and 3 are games.
What is the ratio of school apps to game apps?

5 to 2

3 to 5

5 to 10

5 to 3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?